Monarcha stěhovavý je motýl, který je známý svou každoroční poutí do středního Mexika, kde v obrovských hejnech přežívá zimu. Cesta je ale skoro čtyři tisíce kilometrů dlouhá a za poslední rok klesl počet jedinců o 80 %.

Loni proto ekologové navrhli několik řešení, která mohou motýlům pomoci. Jde například o vysazení některých rostlin, které mají monarchové v oblibě, nebo omezení používání pesticidů ve vybraných oblastech.

A naštěstí se pár chytrých hlav dalo dohromady a vznikla dohoda, která má cestu motýlům usnadnit. Všech 45 amerických firem a vlastníků půdy podepsalo dohodu, kterou vytvoří chráněný koridor pro migrující motýly monarchy stěhovavé

V dokumentu se píše, že téměř padesátka dotčených dopravních a energetických firem i soukromých vlastníků půdy vyčlení část svého území jako chráněný koridor. To znamená, že vlastníci půdy budou dodržovat přísná pravidla ohledně sečení trávy, používání hnojiv a pesticidů nebo druhů pěstovaných rostlin.

Na oplátku nebudou muset na zbytku svých pozemků zavádět další ochranná opatření, pokud bude monarcha stěhovavý později zařazen na seznam ohrožených druhů, o čemž se teď v USA uvažuje.

Čtěte také:

Foto: Kenneth Dwain Harrelson,Wikimedia Commons,

Předchozí článekVenla žije! Po 28 letech vědci ve Finsku vyfotili samici vzácného sladkovodního tuleně
Další článekV australském parku mají obrovskou radost. Narodilo se první mládě koaly od ničivých požárů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno