Deset let po tragické havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima I žijí v evakuované oblasti už jen dva obyvatelé, kteří se starají o opuštěné domácí mazlíčky. Muži, kteří bydlí sami nedaleko zničeného jaderného reaktoru, se totiž jako jediní do Fukušimy vrátili, aby se postarali o zvířata, která majitelé nemohli při útěku zachránit. O jejich aktivitách informuje web Good News Network.

Když se před deseti lety začal nad jadernou elektrárnou ve Fukušimě vznášet radioaktivní mrak, nařídily úřady okamžitou evakuaci 160 000 lidí z přilehlé oblasti. Zhruba dvacet kilometrů táhnoucí se okruh kolem reaktoru je tak s výjimkou dvou zvířecích zachránců v současnosti zcela opuštěný.

Sedmapadesátiletý Sakae Kato dnes žije ve svém domě v horách ve společnosti 41 koček a adoptovaného psa, kterého pojmenoval Poči. Kato pro agenturu Reuters uvedl, že chce v oblasti poškozené radioaktivním zářením zůstat, aby mohly kočky přežít a mít se dobře.

Druhý zbývající obyvatel Naoto Matsumura z oblasti nejdřív na příkaz japonských kontrolních orgánů odešel, nedlouho poté se ale vrátil, aby zachránil vlastní zvířata. Japonská média ho od té doby překřtila na „Ochránce zvířat ve Fukušimě“. Pětapadesátiletý muž totiž hned po návratu viděl, jak opuštění domácí mazlíčci i hospodářská zvířata v osamění strádají. Rozhodl se proto, že se začne starat o všechny volně žijící kočky, psy, ale i prasata, krávy, poníky nebo pštrosy. Stihl také obejít opuštěné domy a pustit všechna přivázaná zvířata.

Do oblasti se vrátil i kvůli přeplněnosti táborů pro uprchlíky na hranicích zamořené oblasti. Při svém prvním návratu se ho kvůli velké dávce radiace dokonce báli ubytovat i jeho příbuzní. Podle japonské národní vesmírné agentury je tak teď Matsumura kvůli svému staronovému bydlišti nejozářenějším mužem v zemi.

Přestože je pobyt obou mužů v oblasti nelegální, ani jeden z nich díky lásce ke zvířatům neplánuje odejít.

Foto: Profimedia

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekZpěvák Akon zajistil solární energii pro 80 milionů Afričanů
Další článekNejvyšší dřevostavba Evropy vyroste v Berlíně. Je ekologická a komunitně prospěšná

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno