Indická farmaceutická společnost Cipla oznámila, že začne v Jihoafrické republice vyrábět generickou verzi průlomového injekčního léku CAB-LA proti HIV. V zemi by měli být schopní léčivou látku proti viru vyrobit za výrazně nižší cenu, než ji běžně prodává oficiální výrobce. Lék by tedy měl být dostupnější a mohl by před virem ochránit miliony Afričanů. Upozorňuje na to server The Guardian.

Injekční lék CAB-LA je dlouhodobě působící cabotegravir, což je léčivý přípravek, který brání viru HIV vstoupit do buněk v lidském těle. Podle dosavadních studií tento lék snižuje téměř na nulu pravděpodobnost, že se jedinec tímto virem, který způsobuje syndrom získaného selhání imunity AIDS, nakazí pří pohlavním styku.

V současnosti jsou v afrických zemích rozšířené hlavně pilulky pro prevenci proti HIV, které se musí užívat na denní bázi. Například v Jihoafrické republice jsou k dispozici zdarma, ale jejich účinnost není tak vysoká, jako injekční aplikace léku CAB-LA.

V březnu společnosti ViiV Healthcare a Medicines Patent Pool, což jsou vývojáři léku CAB-LA, rozšířily licence pro výrobu tohoto léčivého přípravku mezi tři další společnosti, včetně indického výrobce léčiv Cipla. Nyní jeho výrobu zahájí v Jihoafrické republice, kde se takový přípravek začne vyrábět vůbec poprvé.

V současnosti se v USA jedna injekce léku CAB-LA od oficiálního výrobce prodává za přibližně 3500 dolarů, což je v přepočtu skoro 77 tisíc korun. Pro chudší země je tak tento lék cenově nedostupný. Oficiální výrobce sice uvedl, že bude tento lék prodávat do 90 chudších zemí za nižší cenu, ze které si společnost nebude brát žádný zisk, ale i tak je cena za lék pro tyto země příliš vysoká.

Výroba generického léku společností Cipla by tak mohla výrazně snížit jeho cenu. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv odhaduje, že jeden konkurenční výrobce generického léku může ceny snížit až o 35 %. Pokud by se konkurence v budoucnu zvýšila na minimálně šest výrobců, podle odhadů by cena léčiva proti HIV mohla klesnout až o 95 %.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian, Wave News.

Předchozí článekV Liberci se do jarního úklidu zapojilo skoro 1900 lidí
Další článekGorila Duni, dcera slavné Moji, je březí, oznámil ředitel pražské zoo Bobek

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno