V těchto dnech, kdy nás straší zprávy o šíření koronaviru, přišla z Afriky jedna dobrá zpráva.

Pacientka, která se v Kongu jako poslední léčila s ebolou, opustila nemocnici.

Ebola je smrtící virus, který způsobuje horečky, silné bolesti svalů a hlavy, zvracení a krvácení. Smrt může nastat v důsledku selhání, nebo dehydratace orgánů. Tato krvácivá horečka je jednou z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Poprvé se objevila v roce 1976 v rovníkové Africe a v následujících desetiletích tam propukla nákaza ještě několikrát.

Ebola s sebou vždy nesla vysokou nakažlivost a obrovskou letalitu: na nemoc umírala polovina až 90 procent nakažených. Epidemie eboly v Kongu  zuří od srpna 2018. Od té doby se nakazilo přes 3 400 lidí a více než 2 200 jich zemřelo. 

Dobrá zpráva je, že v uplynulých dvou týdnech nebyl v zemi hlášen žádný nový případ této nemoci. Oznámil to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle odborníků může tento vývoj naznačovat, že šíření krvácivé horečky v Kongu končí.

Ilustrační foto: TASR/AP

„Jsou to velmi dobré zprávy nejen pro mne, ale pro celý svět,“ uvedl Ghebreyesus. „Je to dobrá zpráva zejména pro zdravotníky, kteří boji s ebolou tolik obětovali,“ doplnil. Poslední pacientku propustili lékaři z nemocnice z konžského města Beni, které bylo ještě nedávno aktivním ohniskem nákazy.

WHO v úterý na Twitteru zveřejnila video, na němž zdravotníci zpívají a tančí, zatímco se s vyléčenou pacientkou loučí a vyprovází ji z nemocnice. WHO podle stanice CNN dodala, že 46 lidí, kteří přišli s pacientkou do kontaktu, zůstává kvůli případným příznakům nemoci pod dohledem lékařů.

Regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti tento týden navzdory úspěchu vyzval k ostražitosti. „Ebola v Demokratické republice Kongo ještě neskončila. V nadcházejících týdnech a dále musíme zůstat ostražití,“ uvedl.

Boj s nemocí v Kongu komplikuje působení ozbrojených milic, které napadají zdravotníky i civilní obyvatelstvo. Od února roku 2018 bylo kvůli násilí přes půl milionu lidí donuceno opustit domovy, což úřadům ztěžuje kontrolu šíření vysoce nakažlivého onemocnění.

Čtěte také:

Předchozí článekSoulad přírody s moderní civilizací? Přímo v Kodani budují čtvrť, která bude domovem pro lidi i zvířata.
Další článekDesetiletí školáci učí spolužáky na Ukrajině, jak zacházet s odpadem. Tuny jídla v koších nikoho nezajímaly.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno