V rezervaci Way Kambas na indonéském ostrově Sumatra se narodilo mládě vzácného nosorožce sumaterského. Oznámilo to indonéské ministerstvo ochrany přírody. Jde podle něj o úspěch reprodukčního programu, který vznikl s cílem zachránit druh, jemuž hrozí vyhubení.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje, že na světě žije 80 jedinců nosorožce sumaterského. Kromě Sumatry jich je několik na Borneu. Mládě v rezervaci Way Kambas porodila minulý čtvrtek samice jménem Rosa, která od roku 2005, kdy byla zařazena do reprodukčního programu, prodělala osm potratů.


Indonesian Ministry of Environment and Forestry.

,,V kontextu snahy vlády a jejích partnerů o zvýšení populace tohoto druhu je to úžasná zpráva,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení. Malá samička ještě nedostala jméno a je osmou členkou svého druhu ve Way Kambas. Porody nosorožců jsou v rezervacích vzácné. Jako první za 120 let se tam narodil Andatu, otec nového přírůstku, napsala agentura AFP. Nosorožci sumaterští jsou nejmenší z nosorožců. Váží do 800 kilogramů a jsou vysocí 145 centimetrů. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí ke kriticky ohroženým druhům.

Indonesian Ministry of Environment and Forestry.

Vymírají kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu lovu, za nímž je zájem o rohy používané v tradičním čínském léčitelství. Indonésie usiluje i o záchranu dalšího kriticky ohroženého druhu – nosorožce jávského. V jihovýchodní Asii – po Indii a Čínu – kdysi žily tisíce jedinců tohoto druhu. Dnes zbývá ani ne osm desítek zvířat a většina z nich je národním parku na Jávě. Naději vzbudil úspěch z parku Ujung Kulon, kde se loni narodilo pět mláďat.

Indonesian Ministry of Environment and Forestry.

Čtěte také:

Předchozí článekPražští lesníci plánují letos na jaře vysadit asi 150.000 sazenic stromů
Další článekVolně žijící zvířata mají svá práva, rozhodl ekvádorský soud

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno