OSN zahájí v březnu náročnou obnovu historického přírodního údolí v palestinském Pásmu Gazy, které nyní slouží jako skládka. Projekt za 66 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) má z místa, jež je ojedinělým mokřadem v regionu, učinit přírodní rezervaci. Jde o součást údolí, které se táhne izraelskou Negevskou pouští do Hebronu na Západním břehu Jordánu. Pásmem Gazy prochází napříč ke Středozemnímu moři devítikilometrový úsek. 

Autoři projektu doufají, že se na místo vrátí množství rostlin a živočichů. Palestinci sice údolí vyhlásili za přírodní rezervaci v 90. letech, ale v minulých desetiletích se v něm navršily odpadky, protéká jím odpadní voda a místní lidé tam nechodí.

Rozvojový fond OSN (UNDP) dal dohromady peníze na obnovu původního stavu. ,,Ten projekt má napomoci rozvoji místa a učinit z něj místo stoky vyhledávanou lokalitu pro lidi z Gazy a turisty,“ řekl koordinátor projektu z UNDP Muhammad abú Šaabán.

Práce potrvají několik let. První peníze, 1,3 milionu dolarů, jež poskytne Belgie, se použijí na vyčištění, jež by mohlo být dokončeno za čtyři měsíce. ,,Začneme v březnu z údolí odvážet pevný odpad, otevřeme silnici, zrekultivujeme půdu a zasadíme mnoho stromů,“ řekl abú Šaabán.

Díky nové čističce, která začala fungovat v Gaze, teď do údolí vytéká pročištěná voda, což zlepšilo životní podmínky pro mnoho druhů ptáků, savců, ještěrů i obojživelníků.

Dlouhodobější projekty počítají s vytvořením trasy pro lidi. Mají podél ní vzniknout kempovací místa, kavárny, rekreační a výuková centra. Marván Hamad z radnice města Zahra, která se na projektu podílí, řekl, že díky tomu vzniknou nová pracovní místa.

V neděli k údolí zamířilo 40 aktivistů, kteří projekt podporují. ,,Jsme z celého Pásma Gazy a říkáme lidem, že se údolí Gaza obnovuje a bude v něm přírodní rezervace,“ řekl jeden z nich Muhammad abú Rdžajla.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekIsland plánuje od roku 2024 ukončit lov velryb
Další článekZlatá ESTER, zlatý den pro Česko. Ledecká zazářila na snowboardu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno