V Pyrenejích loni žilo 70 jedinců medvěda hnědého. Od roku 1996, kdy byl zahájen program na jejich podporu, se narodila více než stovka. Podle britského serveru Guardian to ukazuje, že je projekt úspěšný.

V roce 2018 žilo v Pyrenejích 52 medvědů hnědých, loňské číslo je nejvyšší od začátku století. Podle úřadů žije polovina populace v katalánských regionech Val d’Aran, Pallars Sobirà a Alta Ribagorça. Tvoří ji 34 medvědic, 32 medvědů a čtyři medvědi, u kterých úřady nedokázaly určit pohlaví. Minulý rok se zároveň narodilo 15 mláďat.

Medvědi hnědí v oblasti málem vyhynuli, před téměř třiceti lety se ale do Pyrenejí díky projektu dostalo několik medvědů ze Slovinska. Do roku 2016 se všechna mláďata narozená před rokem 1997 pojila se slovinským samcem Pyrosem. Dalším medvědím otcem je slovinský medvěd Goiat. Proti němu ale bojují místní zemědělci, podle kterých už zabil několik hospodářských zvířat.

Proti projektu na záchranu medvědí populace se nejdříve stavěli právě farmáři, i přesto, že strava medvěda hnědého je z velké části rostlinná a loví jen zřídka. Minulý rok zase nesouhlasili s krokem španělské vlády, která zakázala lov vlků v severovýchodních regionech Castilla y León a Galicia, kde žije nejpočetnější vlčí populace. Podle farmářů vlci každoročně zabijí stovky hospodářských zvířat.

V roce 2020 byl spuštěn francouzsko-španělský projekt LoupO, který v Pyrenejích monitoruje medvědí a vlčí populaci.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekNa jihu Moravy poprvé v ČR zahnízdili vzácní kormoráni malí
Další článekČást Temže získá status vod vhodných ke koupání, přispět by měl k vyčištění řeky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno