V Africe se podařilo vymýtit divoký poliovirus způsobující dětskou obrnu. V úterý to oznámila Africká regionální rada pro potvrzení vymýcení obrny, kterou ustanovila v roce 1998 Světová zdravotnická organizace (WHO).

Týká se to 47 z 54 afrických států, které spadají pod africký region v rozdělení Světové zdravotnické organizace. Jak připomíná portál Idnes, poslední africký případ byl zaznamenán před čtyřmi lety v Nigérii. Jediné země na planetě, kde se tak nyní obrna vyskytuje, jsou Afghánistán a Pákistán v Asii.

Obrna je virové onemocnění, které obvykle postihuje děti do pěti let. Virus se šíří hlavně kvůli znečištěné vodě, může napadnout centrální nervový systém a vést i k úmrtí, pokud zasáhne svaly dýchacího systému. Obrně lze předejít očkováním. Podle BBC má nyní toto očkování 95 procent africké populace, což byl jeden z cílů, které si Africká regionální rada pro potvrzení vymýcení obrny stanovila před tím, než vymýcení obrny potvrdí.

,,Dnešek je pro Afriku historickým dnem,“ řekla profesorka imunologie Rose Lekeová.

BBC zároveň upřesnila, že v Africe ještě stále přetrvává vzácná mutace viru, která je odvozená od vakcíny proti obrně a může se šířit v komunitách, které nejsou dostatečně proočkované. V tomto roce bylo v Africe zaznamenáno 117 takových případů.

Počet případů dětské obrny se díky očkování ve světě od roku 1988 celkově snížil o 99 procent. V Evropě byla dětská obrna vymýcena v roce 2002.

Už jste četli?

Zdroj: Idnes.cz, BBC.

Předchozí článekTéměř 103-letá babička miluje pivo a hamburgery. Teď si zašla na tetování a plní si všechna svá přání.
Další článekManželé z Ekvádoru jsou nejstarším párem světa. Dohromady jim je 214 let

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno