V peruánské Amazonii pomáhají včelařům a jejich komunitám s produkcí medu a opylováním místních rostlin původní včely bez žihadla.

Jak píše National Geographic, včelky jsou zlaté, onyxově černé, pruhované nebo skořicové. Mají korálkově černé, břidlicově šedé nebo dokonce modrozelené oči. Jejich těla mohou být malá jako semínko čočky, ale také velká jako kulička hroznového vína.

Nejúžasnější na včelách bez žihadla je ale jejich med, který je stále častěji vyhledáván pro použití při výrobě potravin a léčiv. Včely bez žihadel vyrábějí med obsahující látky, jež zabraňují růstu mikrobů a hub a tím zajišťují, že se med v tropech nezkazí.

Vzhledem k rozmanitosti rostlinných druhů v Amazonii a neuvěřitelně široké škále botanických chemikálií, které včely přimíchají do svého medu a vosku, také není překvapením, že má léčivé účinky.

Někteří lidé proto takový med nazývají doslova zázračnou tekutinou; léčí jeho pomocí například infekce horních cest dýchacích, kožní onemocnění, trávicí problémy nebo i cukrovku a rakovinu. Místní v peruánské Amazonii teď některé z 175 různých druhů včel bez žihadla začínají chovat. Dřív jejich med sklízeli ve volné přírodě, ale chov včel v úlech jeho produkci likvidoval.

Včely bez žihadla vracejí do Amazonie život,“ říká biochemička a výzkumnice National Geographic Rosa Vásquez Espinoza s tím, že regionu zajišťují léčivý med, příjem i opylování rostlin.

Med jako lék má dlouhou a bohatou historii. Používal se už ve starověku jako balzám, při intoxikaci organismu, jako psychoaktivní látka nebo jako jed. Mnoho současných studií naznačuje, že medy od včel medonosných a včel bez žihadla mají antimikrobiální, protizánětlivé a hojivé účinky.

Čtěte také:

Zdroj: National Geographic.

Předchozí článekZpívající instalatér v koupelně zaujal producenta, Hollywood o něm natočí film
Další článekPři úklidu po Liberci dobrovolníci nasbírali 13 tun odpadu včetně torza bazénu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno