Noviny Le Monde už před sedmi lety přinesly zprávu, že Holandsko otvírá první vesnici pouze pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Článek si přečetl i místní poslanec z Landes na jihozápadě Francie.

A nápad byl na světě.

Umínil si, že podobný koncept přinese i do Francie. A tento rok se cíl konečně podařilo zrealizovat. První pacienti zavítali do vlastní vesničky už letos v létě.

Cílem Alzheimerovy dědiny je upřednostnění sociálního kontaktu před tím lékařským. Ve vesničce nenajdete lékaře v bílých pláštích, ale jsou tam spíše obchody, divadla, kadeřnictví a kavárny. Senioři se tak, i přes svoji diagnózu, neocitnou zavření v sanatoriích bez kontaktů, na které byli celý život zvyklí. Ve vesnici je kompletní struktura a život města. V obci je ubytovaných 120 pacientů, o které se stará 120 zaměstnanců a stejný počet dobrovolníků. Právě na nich stojí celý koncept. Dobrovolníci vedou hodiny kreslení, hrají divadlo, chodí s pacienty na kávu nebo na procházku do parku.

Foto: Youtube: Département Landes

Lidé s Alzheimerovou chorobou jsou tak stále součástí komunity, stále jsou součástí města, kde žili a zlepšují tak povědomí ostatních o jejich diagnóze. Tento projekt je pod dohledem vědců.

Předpokládá se, že zachování (alespoň do určitě míry) běžného života, zpomalí postup demence. „Je o nás skvěle postaráno. Je to jako být doma,“ říká jedna z prvních obyvatele, 82 letá Madeleine Elissalde pro agenturu Reuters.

Její vnučka potvrzuje, že babička je více samostatná a její paměť se stabilizovala. „Je určitě šťastnější. Objevila znovu radost ze života.“

 V uličkách se nachází bufet, knihovna, v obchodec senioři mají čerstvé ovoce, zeleninu, sladkosti. Peníze však nepotřebují.

„Nemáme pokladnu,“ říká dobrovolnice z obchodu Christine. „Je to kvůli jejich kontaktu se světem. Je důležité, aby nedošlo k tvrdému přerušení s jejich minulostí.“

Čtěte také:

Zdroj: Reuters.

Předchozí článekV tchajwanském knihkupectví nakupují zákazníci ve tmě. Lépe se soustředí, říká jeho ředitelka
Další článekVědci slaví. Po 120 letech objevili mohutný korálový útes. Je vyšší než mrakodrap

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno