Druh netopýra, kterého už 40 let nikdo neviděl, se podařilo objevit ve Rwandě. Ochránce přírody tento neuvěřitelný objev velmi potěšil, protože se obávali, že vrápenec druhu Rhinolophus hilli už vyhynul. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.

Vrápenec ale mezitím přežíval ve rwandském deštném pralese Nyungwe, který je rovněž domovem ohrožených goril horských. Zatím není známo, jak velké populaci tohoto netopýra se podařilo přežít a Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) je loni vedl jako kriticky ohrožené.

Objevit ztracený druh bylo neuvěřitelné, uvedl ředitel nevládní organizace na ochranu netopýrů BCI Jon Flanders. ,,Je ohromující, že jsme první lidé, kteří ho po tak dlouhé době viděli,“ dodal.

BCI se spojila s ochranářskými skupinami ve Rwandě a od roku 2013 začala provádět průzkumy druhů žijících v džunglích této africké země. V roce 2019 při desetidenní expedici, během níž prohledávali jeskyně v deštném pralese, vědci našli podivného netopýra.

,,Okamžitě jsme věděli, že je nezvyklý a pozoruhodný,“ řekla hlavní vědkyně BCI Winifred Fricková. „Jeho obličejové rysy jsou tak výrazné, až to vypadá komicky,“ dodala. Další tři roky trvalo, než se vědcům podařilo potvrdit, že jde skutečně o druh Rhinolophus hilli.

Od drobného, jen dva gramy vážícího netopýrka thajského (Craseonycteris thonglongyai) až po obřího kaloně zlatotemenného (Acerodon jubatus), jehož rozpětí křídel dosahuje 1,5 metru, tvoří netopýři až pětinu všech suchozemských savců.

Zhruba 40 procent z 1321 druhů je podle IUCN ohrožených. Vinu má na tom především působení člověka, včetně odlesňování a ničení přirozeného prostředí netopýrů.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekDobrovolníci uspořádali ukrajinské dívce v uprchlickém táboře narozeninovou oslavu
Další článekJižní Moravu spojí s Rakouskem dvě visuté lávky přes Dyji

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno