Cílem vakcinace je zabránit šíření chorob, které ničí včelstva a ohrožují tak potravinovou bezpečnost. Informuje o tom britský server Guardian. 

„Naše vakcína je průlomem v ochraně včel,“ uvedla Annette Kleiser ze společnosti Dalan Animal Health. Ministerstvo zemědělství biotechnologické firmě udělilo licenci na vakcínu chránící před morem včelího plodu.

Očkovací látka je určená včelařům, kteří musí v současnosti všechna nakažená včelstva vyhubit. Vakcína dostane část bakterie do mateří kašičky, kterou dělnice krmí královnu. Po pozření se část vakcíny dostane do vaječníků. Včelí larvy pak mají po vylíhnutí imunitu proti moru včelího plodu, což může podle společnosti snížit úmrtnost včelstev.

„Nejlepší by bylo, kdyby královny byly krmeny naočkovaným dezertem ve formě cukrové pasty. Chovatelé královen by je poté mohly prodávat s očkovacím certifikátem,“ vysvětlil Keith Delaplane, entomolog z University of Georgia, která se na vývoji vakcíny podílela.

Mor způsobují larvy bakterie Paenibacillus, které jsou schopné včelstva zahubit. Proti onemocnění v současnosti neexistuje lék. Nemoc přitom postihuje až čtvrtinu včelstev nejen ve Spojených státech. „Včelaři to snadno poznají, protože hniloba mění larvy na hnědou kaši, která má žluklý zápach,“ doplnil Delaplane.

Vakcína se týká včelstev z umělého odchovu. Volně žijící včelstva dramaticky ubývají kvůli ničení životního prostředí, používání pesticidů a klimatické krizi. Před vymíráním hmyzu dlouhodobě varují vědci.

Server CNN v minulosti připomněl, že přibližně 30 % potravin vzniká díky motýlům, včelám nebo netopýrům. „Každé třetí sousto jídla, které sníme, je přímo spojeno s opylovači,“ informoval Ron Magill, ředitel komunikace a odborník na divokou přírodu z miamské ZOO.

Podle serveru Guardian vyvolává úbytek hmyzu obavy z ohrožení ekosystémů, potravinové bezpečnosti a zdraví lidí.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian, Wave News.

Předchozí článekVe Španělsku mají restaurace povinně nabízet odnos nesnědeného jídla s sebou
Další článekOzonová vrstva se podle OSN pomalu obnovuje, zacelit se má do roku 2066

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno