Ve volné přírodě v Gabonu se 13. června narodilo první gorilí mládě, jehož rodiče původně žili v zoologických zahradách a teprve v dospělosti byli navráceni do přírodní rezervace. Matka mláděte Mayombé pochází z francouzské zoo Beauval, která narození malé gorily oznámila. Otec Djongo přišel na svět v zoo Port Lympne v Británii. Rodina goril nížinných západních teď společně žije v národním parku Batéké v Gabonu.

,,Je to mimořádná zpráva, světová premiéra významná pro zachování kriticky ohroženého druhu,“ řekla agentuře AFP Delphine Delordová ze zoologické zahrady Beauval.

Zoo Beauval v rámci programu na záchranu kriticky ohrožených goril samici přepravila do Gabonu v červnu 2019, když jí bylo 11 let. Na stejné místo v říjnu chovatelé z Británie přivezli také samce. Oba primáti se několik měsíců poznávali a učili se společně žít. Jejich společné mládě je podle chovatelů v pořádku a pevně se drží na břiše matky, jak je pro malé gorily správné. Odborníci ze zoo gorilí rodinu pozorují po celou dobu pomocí kamer poblíž míst, kam chodí pro potravu.

Gorilí mládě tráví většinu času s matkou, otec ale při výchově potomka také hraje svou roli. Mladá gorilí rodina je základem skupiny, která by se časem mohla rozrůst o další členy. Do rezervace by k nim měla přijet další samice, odchovaná v zoo v Británii, uvedla Delordová.

Gorily jsou ohrožený druh, ve volné přírodě žije podle serveru Wild Africa asi 120.000 goril nížinných, v zoo jich je asi 800. Ještě vzácnější je gorila horská, které přežívá poslední zhruba tisícovka exemplářů.

Čtěte také:


Zdroj: ČTK, Ekolist.

Předchozí článekMuž s alzheimerem zapomněl, že se oženil se svou manželkou, a požádal ji o ruku znova
Další článekKonec jednorázových plastů na Novém Zélandu. Země se chce do roku 2025 zbavit plastového odpadu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno