Houby jsou důležitou součástí půdního ekosystému. Jejich podhoubí totiž tvoří rozsáhlou podzemní síť, která dokáže v půdě zadržet oxid uhličitý a může tak zmírnit klimatické změny. O fungování takzvané mykorhizní sítě ale vědci zatím příliš nevědí, změnit to má projekt organizace Society for the Protection of Underground Networks (do češtiny volně přeloženo jako Společnost pro ochranu půdních ekosystémů).

Podzemní sítě podhoubí jsou rozsáhlé a v jediné čajové lžičce lesní půdy mohou být houbová vlákna o délce až několika kilometrů. Vlákna se proplétají a spojují s kořeny stromů a dalších rostlin. Těm dodávají důležité živiny, jako je fosfor nebo dusík „Houbové sítě jsou základem života na Zemi. Pokud stromy nazýváme plíce planety, podhoubí jsou pak oběhovým systémem, jejich ochrana je proto důležitá,“ říká Mark Terc, člen Společnosti pro ochranu půdních ekosystémů.

Vědci proto začnou poprvé zkoumat fungování podzemních sítí. Během 18 měsíců odeberou po celém světě 10 000 vzorků, aby sestavili mapy s největším výskytem vláken podhoubí. Doufají, že jim pomohou vytipovat ohrožené půdní ekosystémy, a ve spolupráci s místními organizacemi na ochranu přírody připraví plán na jejich záchranu. Výzkum má začít příští rok v Patagonii.

Deník The Guardian upozorňuje, že vláknům podhoubí škodí hlavně současný způsob zemědělství. Používá totiž příliš chemických hnojiv, které narušují rovnováhu mezi houbami a rostlinami. Bez fungujících houbových sítí jsou rostliny náchylnější vůči škůdcům, suchu nebo půdní erozi.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekOpětovné využití krabic z e-shopů: aplikace vám najde nejbližší odběrná místa
Další článekVelšská vláda poskytne každé domácnosti bezplatně strom k zasazení

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno