Mořští biologové z neziskové organizace The Florida Aquarium poprvé pomocí akvarijní technologie úspěšně rozmnožili kriticky ohrožený korál větevník dlanitý (Acropora palmata). Odborníci teď doufají, že by mohl pomoci revitalizovat karibské ekosystémy a tím zajistit větší ochranu před ničivými hurikány.

Větevník dlanitý kdysi v Karibiku převládal, ale mizí stejně, jako další životně důležité korálové ekosystémy po celém světě. Ve volné přírodě je v současnosti k vidění už jen zřídka. Jak uvádí web CNN, tento důležitý druh poskytující stavební kameny pro vznik útesů bylo až dosud nesmírně obtížné pěstovat v akváriích. Proto byli vědci nadšení, když jejich reprodukční experiment skončil úspěchem.

„Jakmile se to konečně stalo, pocítila jsem úlevu,“ uvedla Keri O’Neil, vedoucí vědecká pracovnice, která dohlíží na rozmnožovací laboratoř v The Florida Aquarium v Tampě. „Je to zásadní krok k zabránění vyhynutí korálů losích ve státě Florida.“

Kolegové Keri přezdívají „zaříkávačka korálů“, protože se jí podařilo rozmnožit už mnoho jejich druhů. Větevník dlanitý je už čtrnáctým druhem z laboratoře Apollo Beach. Pro tým, který na něm pracoval, je však dosud nejdůležitější. O’Neil odhaduje, že v oblasti Florida Reef, jediného žijícího korálového bariérového útesu v kontinentálních Spojených státech, zbývá jen asi 300 jeho zástupců. Experiment vyprodukoval tisíce mláďat korálů. Očekává, že až 100 z nich by mohlo přežít do dospělosti.

Korál prospívá na vrcholcích útesů a obvykle roste v hloubkách méně než šesti metrů. Díky tomu jsou jeho kolonie klíčové pro rozbíjení velkých vln. Během vrcholné hurikánové sezóny jsou útesy tichým, ale mocným spojencem, který chrání pobřeží Floridy před bouřkovými vlnami, které se zvětšují se stoupající hladinou moří.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekLouky Bílých Karpat se rozmanitostí rostlin podobají deštnému pralesu, zjistili vědci
Další článekSamice lenochoda se po lesním požáru v Bolívii shledala s mládětem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno