Britská vláda chce zakázat místním supermarketům prodej hovězího masa, sóji, kakaa, palmového oleje a dalšího zboží od společností, které se podílejí na nelegálním kácení pralesů. Návrh nového zákona od ministerstva zemědělství má velké britské producenty přinutit, aby odebíraly zboží pocházející pouze od dodavatelů, kteří ctí místní zákony o životním prostředí a ochraně přírody. Společnosti, které takový původ zboží neprokážou, budou platit pokuty.

První návrhy zákona už na začátku roku předložil panel pro finanční sektor vedený vládní společností pro ochranu přírody Defra. Ta se však sama bránila, aby všechny britské společnosti podstupovaly hloubkovou kontrolu, která by prokázala, jestli finančně nepodporují odlesňování. Místo toho mají nová pravidla platit pro relativně malý počet firem s největším vlivem na producenty. 

Cílem návrhu zákona je donutit brazilskou vládu, která už je pod tlakem zahraničních investorů spravujících aktiva za 3,7 bilionu dolarů, aby upustila od schválení dalšího odlesňování a porušování práv domorodců v Amazonii.

Podle Defry má odlesňování na svědomí 11 procent emisí skleníkových plynů, přičemž většina je způsobena zemědělskou produkcí. V některých zemích se ilegálně kácí až 90 procent lesů.

Foto: Steve Buissinne 

Aktivisté organizace Greenpeace však tvrdí, že vládní plán vážně klopýtá, neboť se odvolává pouze na britské zákony, které mohou být nedostatečné, a to zejména v Brazílii. „Neexistuje také nikdo, kdo by se zabýval skutečností, že někteří výrobci komodit mohou mít jednu „udržitelnou“ cestu, ale nadále ničí lesy jinde, což problém odsouvá jinam,“ řekla Elena Polisano z Greenpeace U.K.

Agentura Bloomberg dodává, že Velká Británie má nyní motivaci ukázat své aktivity v oblasti životního prostředí, neboť hostí nadcházející klimatický summit OSN zvaný CO.

Už jste četli?

Zdroj: Idnes.

Předchozí článekČesko na špičce. V Chebu vyrostla nejekologičtější industriální budova světa
Další článekBěžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 25 vzácných fotografií

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno