Vědci ve Spojeném království spustili první část rozsáhlého národního projektu, který by měl pomoci snížit emise skleníkových plynů. Od velkého množství oxidu uhličitého v atmosféře by měly ovzduší ulevit nově vysázené stromy nebo rašeliniště. Informuje o tom deník Guardian.

Za celý testovací projekt v rámci boje proti klimatické změně zaplatí britská vláda 30 milionů liber (v přepočtu 884,5 milionu korun). V první fázi bude zkoušet způsoby, jak co nejefektivněji snížit emise oxidu uhličitého, k čemuž využije 100 hektarů půdy. K projektu vláda použije půdu po celém Spojeném království – zapojí rašeliniště v západním Walesu, farmy v Devonu a Hertfordshireu a plánuje ve velkém začít vysazovat vrby.

„Je to vzrušující a může to být i příklad pro další země na světě,“ uvádí profesor Cameron Hepburn z oxfordské univerzity, který je ve vedení vládního plánu a podle nějž podobná opatření politici dlouho odkládali. Podle vědců v britském vládním panelu zaměřeném na řešení klimatické krize totiž nelze dosáhnout cíle udržení teploty pod hodnotou 1,5 stupně oproti předindustriální úrovni bez cíleného snižování emisí a zároveň i oxidu uhličitého.

„Vysazování stromů představuje nejefektivnější způsob, jak se zbavit oxidu uhličitého z atmosféry, a společně s tím to obohatí i přírodní biodiverzitu,“ říká profesor Ian Bateman z University of Exeter, který projekt spoluvytvářel. Současná testovací fáze má podle něj za cíl také zjistit, jaké stromy a keře je v určitém prostředí vhodné vysázet, aby pohlcovaly CO2.

Podle poradců vlády v otázkách klimatu by měla Velká Británie snížit produkci CO2 ročně o 100 milionů tun. Plán proto počítá i s ukončením těžby uhlí.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News, Theccc.

Předchozí článekJihokorejská tatérka pomáhá ženám překonat traumata. Přes jizvy jim tetuje květiny
Další článekBritští vědci zkoumali, proč některé lidi nadmíru iritují zvuky okolí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno