A pomáhají opravdu výrazně, jedna velryba pohltí víc oxidu uhličitého, než tisíc stromů.

Foto: Profimedia.cz

Alespoň to říkají výzkumy. Mezinárodní měnový fond představil jedno z možných řešení klimatické krize. Místo drahých technologií zachycování a ukládání oxidu uhličitého pod zem, by lidé mohli využít řešení, které funguje už tisíce let. Tím je podpora velryb a zvýšení jejich populace.

Průměrná doba života velryby je 60 let. Během této doby velryba uloží 33 tun CO2. Po smrti jejich tělo klesne na dno oceánu a uhlík zakonzervuje na další stovky let v jejich kostře.

Pro srovnání: Strom pohltí přibližně 22 kilogramů CO2 za rok.

Velryby podporují růst fytoplanktonu, který pohlcuje až 40 procent veškerého uhlíku vyprodukovaného na Zemi. Zvýšení produkce fytoplanktonu o jedno procento pak, ve schopnosti uložit uhlík, znamená ekvivalent dvou miliard dospělých stromů.

V současnosti se populace velkých druhů velryb odhaduje na 1,3 milionu jedinců. Bohužel i velryby dnes čelí velkým hrozbám. Jsou to zejména srážky s rybářskými loděmi, zamotávají se do sítí a umírají kvůli spolykanému plastovému odpadu.

Lov velryb reguluje Mezinárodní velrybářskéa komise, součástí je 89 zemí. Byla založena v roce 1946 na ochranu velryb a řízení jejich lovu na celém světě. V roce 1986 zakázala komerční lov těchto mořských savců.

Další dobrou zprávou je, že lov velryb negativně vnímá čím dál více lidí. Pomohly tomu zejména sociální média. Po celém světě klesá zájem o velrybí maso. Přesto se tu a tam objeví zpráva, kdy celému světu zatrne. Když například Japonsko zveřejnilo své prohlášení, že odchází z Mezinárodní velrybářské komise, aby ve výsostných vodách obnovilo jejich lov. Nebo když Island oznámil, že ročně zabije asi 200 plejtváků kvůli jejich přemnožení. Obě zprávy se setkaly s obrovskou nevolí veřejnosti a to znamená jediné. Lidé chtějí velryby chránit a konečně si uvědomují jejich obrovský význam.

Náklady na ochranu velryb jsou pouze 13 dolarů na obyvatele Země ročně. Na koordinaci jejich ochrany by se mohly podílet mezinárodní organizace MMF a OSN.

Jsou vznešené, tak tajemné, tak krásné a skrývají v sobě klíč v boji proti klimatickým změnám. Chraňme je.

Foto: Profimedia.cz

Zdroj: Euro.cz, Dobré noviny . Úvodní foto: Samnat33

Předchozí článekSrbsko v cirkusech zakázalo vystupování divokých zvířat. Medvěd na svobodě poprvé viděl sníh.
Další článekLékaři operovali nádor malé holčičce ještě v děloze. Zachránili miminku život.

1 komentář

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno