Tuleň kroužkovaný saimaaský žije pouze na jediném místě na světě. V největším finském jezeře Saimaa, především v okolí města Savonlinna. V roce 1992 ochránci přírody přemístili pětiletou samici Venlu z lokality v okolí Haukivesi do jižní oblasti jezera, aby pomohla založit novou populaci. Jenže netušili, že ji několik let nikdo nespatří.

Tuleni tohoto poddruhu se dožívají průměrně něco kolem 30 let, proto si vědci mysleli, že Venla už nežije. Jenže ta si šla “prostě po svém“. A to dlouhých 28 let.

Překvapení!

Koncem dubna tohoto roku o sobě Venla dala vědět! Na fotografiích odborníků se objevila samice s nezaměnitelným vzorováním na kožešině. Skvrny na srsti jsou totiž v případě každého jedince tuleně kroužkovaného saimaaského tak unikátní, že mohou sloužit jako specifikační znak. Právě s tím operuje projekt fotografické identifikace vědců z Východofinské univerzity, kteří utváří fotografickou databázi obrázků jednotlivých zástupců tohoto poddruhu.

 „Všichni jsme byli překvapení, když jsme zjistili, že Venla žije. Zároveň to ale dokazuje, jak užitečná je metoda fotografické identifikace při monitorování dlouhověkých a vzácných tuleňů kroužkovaných saimaaských,“ uvedl v prohlášení pro WWF Finland Mervi Kunnasranta, výzkumník z Východofinské univerzity. S pomocí techniky takto vědci mohou odhadovat velikost populace tuleňů.

Venla zmizela na dlouhých 28 let. A podle odborníků se jednoduše tak činila, že neměla čas se ukazovat. Plodila další a další generace tuleňů. Přispívala tak k zachování jednoho unikátního zvířecího druhu. Ve 33 letech se přitom má prý pořád čile k světu. A to se honosí titulem „nejstaršího zaznamenaného tuleně kroužkovaného saimaaského“.

Čtěte také:

Foto: Ismo Marttinen / Zdroj: Rádio Wave, Petr Pláteník.

Předchozí článekMasajská rezervace zůstala kvůli pandemii bez příjmů, nakonec pomohlo 100 000 lidí
Další článekDíky dohodě 45 majitelů půdy vznikne chráněné území pro ohrožené motýly. Pomůže jim přežít

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno