Kolony, všude kolony. Naštvaní lidé, troubení, nehody. V Praze naprosto běžná situace. Vlastně ve všech větších městech….patřila k nim i Vídeň. Jenže ta se rozhodla motivovat občany k tomu, aby bili šetrnější k životnímu prostředí.

Vídeň představila digitální projekt Kultur-Token. Jde o aplikaci, která podporuje ekologické chování. To znamená….lidé, kteří se budou přepravovat městskou hromadnou dopravou, pěšky nebo na kole, budou odměněni. Dostanou lístky na kulturní představení a navíc přispějí ke zlepšení životního prostředí. Kromě toho udělají i něco pro sebe.

Plná parkoviště, obchodní domy, křižovatky. Lidé dnes jezdí autem snad všude. Cílem aplikace proto je motivovat lidi, aby auto nechali doma. Od 26.2 budou aplikaci testovat. Pokud bude úspěšná, bude ještě tenhle rok přístupná široké veřejnosti.  

Aplikace by měla fungovat na základě monitorovacího systému, který umí rozpoznat použitý druh dopravy. Následně spočítá úsporu oxidu uhličitého v porovnání s jízdou autem. „Snížení oxidu uhličitého chceme odměnit kulturním zážitkem“, řekl na tiskové konferenci Peter Hanke.

Foto: StockSnap

Uživatelé aplikace dostanou jeden žeton, když ušetří 20 kilogramů oxidu uhličitého. Toho by měli dosáhnout za dva týdny, když se nebudou přepravovat autem. Žetony budou moci vyměnit za kulturní představení, nebo lístky do muzea.

V poslední době je opravdu vidět, že lidé začínají přemýšlet, jak zkoušené přírodě pomoci. Vídeň je toho důkazem…. Takže hurá do botasek!

Pojedete příště autem?

Zdroj: Dobré noviny.

Předchozí článekAmeričanka měla namále,rakovinu prsu nakonec porazila. Teď trhla světový rekord.
Další článekVIDEO: Když děti milují jídlo víc, než všechno okolo!

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno