Čtyři roky protestů a bojů. Vyplatilo se!

Jde o sporný projekt ropovodu, který má dva tisíce kilometrů a spojuje čtyři státy. Kontroverzní potrubí v přepočtu za 93 miliard dolarů mělo spojit ropná pole v Severní Dakotě s rafineriemi v Illinois.

Úředníci sice ropovod v oblasti kmene povolili, soud to ale zastavil. Čtyři roky se domorodý americký kmen soudil o své území v Severní Dakotě. Minulý týden se soud postavil na jejich stranu.

Federální soud vyhověl stížnosti domorodců a nařídil přísnější přezkum ropovodu, informovala o tom organizace Earth Justice. Soud totiž zjistil, že úředníci dokonce porušili zákon. Konkrétně je to zákon o národní environmentální politice. Soudce upozornil na to, že úředníci nepřihlédli k riziku znečištění půdy. Soudci se zároveň nelíbilo, že američtí armádní inženýři nevzali v potaz kritiku a analýzu expertů, kteří stáli na straně kmenu Siouxů. Ti dlouhodobě upozorňovali na to, že do půdy se uvolňuje ropa. Posudky dokonce upozorňovali na to, že dopady úniku ropy jsou daleko vážnější.

A co víc, ropovod na území kmene má vést v blízkosti pitné vody. Siouxové žijí necelý kilometr od něj.

Bývalý prezident Barack Obama v roce 2016 vyzval, aby američtí inženýři hledali alternativní trasu. Ovšem Donald Trump hned první týden ve funkci prezidenta projekt podpořil a dal souhlas k dokončení posledních dvou kilometrů přes území kmene. Donald Trump totiž vlastní menší počet akcií firmy, která za projektem stojí.

„Rozhodnutí bylo důkazem toho, že Trumpova politika je tak zaměřena na prosazování projektů fosilních paliv, že řádně nedodržuje zákon“, řekl Raúl Grijalva, člen Sněmovny reprezentantů USA.

V posledních letech proto došlo k několika tahanicím. Byli jsme svědky vítězství kmene, když jim dal za pravdu Barack Obama. Poté hluboké zklamání, když projekt uspíšil Donald Trump. Teď se konečně zdá, že Siouxům svítá na lepší časy.

Foto: Lidé a země.

Soudce nařídil, že inženýři musí připravit komplexní zprávu o dopadech výstavby na životní prostředí. „Po letech, kdy jsme se snažili bránit naši vodu a zemi, bereme tuto zprávu jako velké vítězství. Doufáme, že tomto rozhodnutí začne federální vláda víc poslouchat naše obavy,“ řekl Mike Faith z kmenu Sioux. Zároveň uvedl,že kmen požádá vládu o zastavení proudění ropy v době přezkoumávání.

Vývoj budeme sledovat.

Zdroj: New York Times! Úvodní foto: Lidé a země.

Čtěte také:

Předchozí článekVideo: Záchranářce tleskala při odjezdu do práce celá ulice.
Další článekKoncertní sál vyměnila za supermarket.Zpěvačka si na ztrátu práce nestěžuje a doplňuje zboží.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno