Práva divokých zvířat jsou nově součástí ekvádorské ústavy. Pomohl tomu případ opice Estrellity, kterou si její majitelka Ana vzala z volné přírody. Podle nejvyššího ekvádorského soudu tím ale měla opice právo na to, aby nebyla odchycená. Jde o přelomový rozsudek – vůbec poprvé se totiž tamní zákon o právech přírody vztahuje taky na zvířata.

Knihovnice Ana Proaño chovala Estrellitu doma 18 let – z volné přírody si ji vzala, když byl opici jeden měsíc. V Ekvádoru je ale nezákonné mít divoká zvířata jako domácí mazlíčky. Úřady jí proto v roce 2019 Estrellitu odebraly a umístily ji do zoologické zahrady, kde opice o měsíc později uhynula. Ana proto podala žalobu, podle které bylo přemístění opice nelegální. Soud ale rozhodl, že volně žijící zvířata mají svá práva, která porušila Ana i ekvádorská vláda.

„Rozhodnutí bylo zásadní, protože práva zvířat jsou teď součástí ústavy. Podle soudu mají zvířata individuální hodnotu, která nesouvisí s tím, jak je konkrétní tvor užitečný pro člověka. Mají právo na to, aby nebyla lovena, vyměňována nebo se s nimi obchodovalo,“ vysvětluje pro server EcoWatch právník Hugo Echeverría, který se zabývá ochranou životního prostředí.

Rozsudek je podle profesorky práva na Harvardu Kristen Stiltové důležitý taky proto, že dosud nebylo jasné, jestli se zákon o právech přírody vztahuje právě na zvířata.

Čtěte také:

Zdroj: EcoWatch.

Předchozí článekV národním parku na Sumatře se narodilo mládě ohroženého nosorožce sumaterského
Další článekZpívající instalatér v koupelně zaujal producenta, Hollywood o něm natočí film

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno