Obyvatelé Dillí, které je označováno za nejvíce znečištěné město světa, si nyní užívají nejdelšího období s čistým vzduchem za posledních několik let. Přísná karanténa v indické metropoli zcela zastavila dopravu i stavební práce, které jsou hlavními zdroji smogu, napsala agentura Reuters.

Koronavirem se v Indii nakazilo více než 17.000 lidí a přes 500 lidí zemřelo. Vláda indického premiéra Naréndry Módího zavedla 25. března zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Opatření má ve velkých indických městech platit minimálně do 3. Května.

Výrazné zlepšení kvality ovzduší tak patří v Indii k několika málo pozitivním vedlejším účinkům koronavirové krize, podotýká agentura Reuters. V roce 2018 se podle OSN nacházelo 14 z 15 nejvíce znečištěných měst v Indii. Podle organizace IQ AirVisual se sídlem ve Švýcarsku bylo na prvním místě nelichotivého žebříčku loni i předloni Dillí.

Během prvních 25 dní karanténních opatření v indické metropoli ale koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dosahovala v průměru 44 mikrogramů na metr krychlový, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní data. To je téměř dvakrát nižší hodnota, než jaká byla naměřena ve stejném období minulého roku. V indické metropoli je registrováno téměř deset milionů aut.

Agentura Reuters uvedla, že do roku 2016 se žádné detailní měření kvality vzduchu v Dillí neuskutečňovalo. Od té doby ale nebylo zaznamenáno tak dlouhé období s tak čistým vzduchem jako nyní.

Pozastavení průmyslové výroby rovněž vedlo v Indii v posledních dnech k menší poptávce po energiích. V okruhu 300 kilometrů kolem Dillí bylo odstaveno 11 z 12 uhelných elektráren.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK, Reuters.

Předchozí článekDalší radost. Pohotovost v Bergamu je po dvou měsících prázdná, nejpostiženější oblast pookřála
Další článekItalské Miláno si chce udržet čistější vzduch. Rušné silnice změní na cyklostezky a pěší zóny.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno