Mapy to ukazují jasně! Je vidět patrný úbytek oxidu uhličitého, ale také pokles toxických plynů, které vypouštějí auta a továrny. Včera jsme informovali, že v Číně rapidně ubývá počet nově nakažených a počet uzdravených se zároveň přehoupl přes 35 tisíc.

Nový virus zpomalil také ekonomiku. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila satelitní snímky, které ukazují na dramatický pokles znečištění nad Čínou.

„Snížení spotřeby uhlí a ropy vedlo k poklesu emisí o 25 procent za srovnatelné období,“ uvádí Myllyvirta. To podle něj odpovídá zhruba šesti procentům celosvětových emisí. Spotřeba uhlí v elektrárnách klesla na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky a produkce oceláren je za uplynulých 14 dní na nejnižší úrovni za posledních pět let.

K celkovému poklesu emisí přispělo i omezení osobní i hromadné dopravy. Například čínská vnitrostátní letecká doprava v únoru poklesla o 70 procent v porovnání s předchozím měsícem.

Pokles se poprvé projevil v blízkosti Wu-chanu, nakonec se rozšířil po celé Číně. Změna podle vědců částečně souvisí s ekonomickým zpomalením, jeho cílem je potlačení šíření viru.

Hladina oxidu dusičitého klesla i v roce 2008, tady byl pokles ale postupnější. „Poprvé jsem viděla tak dramatický pokles v takové rozsáhlé oblasti,“ řekla Fei Lu, specialistka na kvalitu ovzduší NASA.

V Česku je zatím pět potvrzených případů koronaviru. Pacienti jsou v karanténě a mají mírné příznaky nemoci. Případy spolu souvisí, žádné nové ohnisko nemoci u nás zatím není.

Foto: Earth Observatory – NASA

Čtěte také:

Úvodní foto:Earth observatory – NASA

Předchozí článekVáclavské náměstí se bude zelenat. Letos přibudou nové stromy i podzemní nádrž.
Další článekČeská příroda pomalu rozkvétá díky programu Blíž přírodě. Aneb malými krůčky k velkému výsledku.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno