Žáci základní školy v oregonském městě Grants Pass zažili na konci listopadu nevšední rozptýlení. Do školy přilétla krotká vrána, která k překvapení i nadšení studentů znala řadu slovíček a mezi nimi i ty peprnější. Ukázalo se, že jde o zachráněného ptáka, který uletěl z nedaleké farmy.

Neobvyklý úsměvný příběh, který minulý týden přinesla oregonská média, začal na konci listopadu. „Vrána se zjevila zničehonic,“ uvedla pro server OregonLive Naomi Imelová, výchovná poradkyně školy.

Vrána popolétávala a pohopkávala po chodbách a nahlížela do tříd. Tam, kde byly dveře zavřené, tam se ťukáním zobákem domáhala vstupu. Nejvíc se zalíbilo v třídě páťáků, kde se „dostala k nějakým pamlskům“.

Pták byl velice krotký, dětí se nebál a přistával jim k jejich velké radosti na hlavách. Ještě větší nadšení žáků přišlo, když vrána začala mluvit. Její nejčastější věty zněly „Jak je?“ nebo „Jsem v pohodě“, a pak také řada nadávek. „Byla jako papoušek. Bylo to divné,“ uvedla Imelová.

Vedení školy ale rozhodlo, že pták v budově zůstat nemůže. Bylo by jen otázkou času, kdy někdo – pták nebo žáci – přijdou k úhoně. Úřady si podle Imelové případ odchytu vrány přehazovaly jako horký brambor, až nakonec přijel ochranář z Oregonské státní policie.

Krotkou vránu sice dokázal bez problémů krmit z ruky, jenže ji odmítl chytat do sítě. „Prý kdyby se netrefili, vrána by si to zapamatovala a už by nešla chytit,“ uvedla Imelová. Vrána nakonec přenocovala na pozemku školy, podařilo se jí alespoň dostat mimo budovu. Žáci pro ni byli však příliš velkým lákadlem, než aby odletěla jinam.

Nikdo v tu chvíli nevěděl, že na nedaleké farmě Daphnie Colpronová a její matka JaNeal Shattucková jednu upovídanou vránu postrádají. Zachránily ji před dvěma lety, když ji našly jako poraněné mládě. A protože nevěděly, jakého je vrána pohlaví, pojmenovaly ji Cosmo.

Krkavcovití ptáci, ať už jde o krkavce, vrány či havrany, patří mezi nejinteligentnější tvory na zemi vůbec a napodobování zvuků je jedním ze způsobů, jak se učí. Ve volné přírodě tito ptáci napodobují své rodiče. V zajetí se pak skvěle dokážou naučit v podstatě jakékoliv zvuky.

Cosmo se naučila (nebo naučil) řadu vět včetně volání na psa a samozřejmě i řadu nadávek. Kdosi ze sousedů však přátelskou vránu odchytil a odvezl do záchranné stanice. Odtamtud se jí podařilo uletět dřív, než si ji JaNeal Shattucková stihla vyzvednout. Žena ji několik dní hledala, pak se ale smířila s tím, že Cosmo už nikdy neuvidí.

Pak se ale dozvěděla o vráně na základní škole. Bylo jí jasné, že to je Cosmo. Se svou dcerou vyrazila do školy a vrána ji okamžitě poznala. Přihopkala k ní s tradičním „Jsem v pohodě“. Nalákat ji do klece ale bylo mnohem těžší. „Trvalo mi to 45 minut neustálého nabízení sardinek,“ uvedla JaNeal.

Pocatello native reunited with talking crow that befriended Oregon  elementary school | Local | idahostatejournal.com
Foto: Idaho State Journal.

Nakonec se jí ale podařilo ji odchytit. Teď už je prý Cosmo šťastně doma.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Předchozí článekNarodily se Kapusta a Brusinka. Londýnská zoo přivítala dvě vzácné opičky
Další článekVědci objevili vůbec první tisícinožku. Pojmenovali ji po řecké bohyni podsvětí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno