Na světě se vyléčil druhý člověk s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině. S odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV o tom včera informoval zpravodajský web BBC.

Čtyřicetiletý Adam Castillejo původem z Venezuely, podstoupil v Londýně transplantaci kostní dřeně v rámci léčby Hodgkinova lymfomu, což je zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. Dárce kmenových buněk, které mu byly transplantovány, měl neobvyklou genetickou mutaci, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Nyní je tak proti HIV chráněn i Adam.

Do současné doby je muž z Londýna teprve druhým vyléčeným člověkem. První byl Američan Timothym Ray Brown, po skončené léčbě u něj není vir HIV znovu detekován. U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a do současné doby u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV.

Informace o druhém pravděpodobném vyléčení byla zveřejněna už před rokem. S definitivním potvrzením byli lékaři opatrní a oznámili to až nyní, protože desítky měsíců po ukončení léčby nemá Adam v krvi, spermatu ani tkáni vir HIV.

„Téměř jistě to představuje vyléčení HIV,“ uvedl vedoucí výzkumu Ravindra Kumar Gupta z Cambridgeské univerzity a dodal, že muž je skoro dva a půl roku v remisi a bez antiretrovirální léčby.

Našla se léčba?

Transplantace zmíněných kmenových buněk se nicméně pravděpodobně nestane léčbou pro miliony pacientů na světě žijících s HIV. Terapie, kterou prodělali oba pacienti, je poměrně drastická a používá se pouze k léčbě onkologických onemocnění, proto není vhodná pro drtivou většinu pacientů s HIV.

Současná antiretrovirální léčba je navíc velmi efektivní, což znamená, že pacienti s HIV mohou žít dlouhý a naplněný život. Jedná se o léky, které jsou nutné brát celý život.

Vyléčený pacient nicméně podle BBC představuje naději, že lék na HIV přinese moderní genová terapie.

Zdroj: ČTK.

Čtěte také:

Předchozí článekŘeditel si výrazně snížil plat, aby mohl peníze přidat svým zaměstnancům. Výsledek nečekal.
Další článekJedinečné: Američan natočil v roce 1935 unikátní atmosféru v Praze. Pokochejte se, jak nádherná byla i tehdy.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno