Zimbabwe se stalo prvním státem v Africe a třetím na světě, který schválil lék na prevenci HIV, nedávno doporučený Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Ta rozhodnutí Zimbabwe označila za zásadní krok.

Cabotegravir, známý také jako CAB-LA, obnovil naděje na další snížení počtu úmrtí v této jihoafrické zemi. Loni Zimbabwe zahájila strategický plán k poražení AIDS do roku 2030. A dosáhla už cíle známého jako 90-90-90. Tedy 90 % lidí žijících s HIV o svém onemocnění ví, 90 % dostává antiretrovirovou léčbu a u 90 % se tento virus podařilo potlačit, píše britský server Guardian.

Díky boji proti HIV v Zimbabwe klesl i počet úmrtí souvisejících s AIDS z odhadovaných 130 tisíců v roce 2002 na 20 tisíc v roce 2021.

Světová zdravotnická organizace v prohlášení uvedla, že schválení nového dlouhodobě působícího léku je pro africkou zemi „zásadním krokem“. WHO také podpoří návrh a rozvoj programů, které umožní CAB-LA bezpečně a účinně zavést.

Použití cabotegraviru doporučila WHO letos v červenci. Od té doby ho kromě Zimbabwe podpořily ještě regulační orgány v Austrálii a USA.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekNa Šumavě se šíří vzácný brouk kornatec, naposledy tu byl před víc než sto lety
Další článekKRNAP: Lesy v Krkonoších jsou v nejlepším stavu za poslední stovky let

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno