Žirafí mládě Msituni v americké ZOO přišlo na svět s končetinou ohnutou na špatnou stranu. Podle ošetřovatelů hrozilo, že zranění znemožní kojení a chůzi po výběhu, což by mohlo vést při neřešení situace až k úhynu zvířete. Zachránila jej nakonec speciálně upravená ortéza, která je jinak určena pro lidské pacienty.

Mládě se narodilo na začátku února v zoologické zahradě v americkém Escondidu nedaleko San Diega s poškozením horního kloubu přední končetiny. Nadměrným přetěžováním se začalo poškození projevovat i na druhé straně a dalších kloubech a částech jeho těla. I vzhledem ke své výšce a váze, která byla při narození přes 170 centimetrů a 55 kilo (a každým dnem rostla), potřebovala žirafa speciální ortézu. „Běžně nasazujeme sádru, obvazy a další věci,“ popsal pro server NPR veterinář Matt Kinney. Rozsah poškození byl ale tak velký, že se rozhodli obrátit na odborníky na lidskou ortotiku na klinice Hanger.

Aby ortéza na míru fungovala, musela být odolná, zároveň ale měla zajistit dostatečný rozsah pohybu. Klinika Hanger proto spolupracovala se společností, která vyrábí ortézy pro koně. Výsledná pomůcka byla zhotovena do osmi dní. Do té doby žirafa nosila sešité pooperační ortézy určené pro lidské končetiny.

Msituni nakonec potřebovala jen jednu ortézu, po deseti dnech nošení speciálně vytvořené pomůcky byl problém odstraněn. Ve zvířecí nemocnici strávila celkem 39 dní. Přestože se po tuto dobu postupně seznamovala s ostatními členy stáda a svou matkou, ta ji za svou už nevzala. Mláděte se ale ujala jiná samice.

Zoologické zahrady se při hledání řešení pro nemocná zvířata stále častěji obracejí na lékaře, kteří jinak léčí lidi. Začátkem tohoto roku se ZooTampa na Floridě spojila s podobnými odborníky, aby nahradili zobák rakovinou postiženého ptáka hrabáče velkého protézou vytištěnou na 3D tiskárně. Tým Hanger pak v roce 2006 vytvořil také protézu pro delfína skákavého, který přišel o ocas poté, co se zamotal do lan z pasti na kraby.

foto:ČTK/AP

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekTak se pozná tatínkova holčička! Podívejte se, co všechno musí tatínkové vydržet
Další článekVědci poprvé vypěstovali ve vzorcích měsíčního prachu rostliny, výsledek je překvapil

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno