Tasmánští čerti se už druhým rokem rodí v pevninské Austrálii ve volné přírodě. Masožravý vačnatec známý též jako ďábel medvědovitý vymizel z divoké přírody kontinentální Austrálie podle vědců nejspíše kvůli psům dingo, původním obyvatelům a devastujícímu suchu. Do volné přírody byl vrácen v roce 2020. Loni se v rezervaci v národním parku Barrington Tops, která se prostírá na 400 hektarech severně od Sydney, narodilo sedm mláďat a nyní ochránci přírody objevili ve vacích matek devět dalších, informovala agentura DPA. 

Podle ekologické organizace Aussie Ark lze očekávat, že se počet novorozených tasmánských čertů v příštích týdnech ještě zvýší. ,,Je to mimořádný pocit, když kontrolujete vak samice a uvidíte tam růžové mládě,“ uvedla představitelka organizace Kelly Davisová. ,,A je to ještě mimořádnější pocit tady v barringtonské rezervaci, protože víte, že ta zvířata se narodila ve volné přírodě bez zásahu člověka,“ dodala.

Tasmánští čerti se podle mínění vědců už před třemi tisíci lety uchýlili z pevninské Austrálie do ostrovní Tasmánie. I tam ale jejich počty od 90. let minulého století dramaticky klesaly kvůli nakažlivé formě rakoviny. Obličejové nádory zdecimovaly jejich populaci zhruba ze 140 000 na 20 000 jedinců a Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) považuje tasmánské čerty za ohrožený druh.

Do rezervace v národním parku Barrington Tops bylo v roce 2020 vypuštěno 28 dospělých ďáblů medvědovitých z Tasmánie, kteří nejevili známky choroby. V rezervaci žijí tasmánští čerti na území obehnaném plotem, který chrání živočichy před různými hrozbami včetně nemocí či automobilové dopravy. V rezervaci také nejsou žádní jiní predátoři.

Mláďata tasmánských čertů opouštějí vaky matek zhruba po 100 dnech. Během této doby budou ochránci přírody samice s mláďaty sledovat pomocí kamer s detekcí pohybu. ,,Očekáváme, že za šest měsíců už budou mladí tasmánští čerti prozkoumávat rezervaci,“ uvedla organizace Aussie Ark, podle níž byl pro dlouhodobý úspěch programu letošní rok klíčový.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekMladá žena z ugandského slumu vyrábí tašky z plastového odpadu a slaví úspěch
Další článekNa krkonošských loukách začíná po zimě pastva, je zásadní pro zachování luk

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno