Vědci znovuobjevili zapomenutou odrůdu kávovníku, která se chutí podobá oblíbené arabice. Zároveň by měl tento druh kávy vydržet i rostoucí teploty způsobené globálním oteplováním. Objev přichází právě včas – poznatky odborníků totiž předpovídají, že do roku 2050 by asi polovina půdy využívané pro pěstování kávy mohla být neúrodná. Informuje o tom BBC.

Kávovník úzkolistý je druhem divoce rostoucí rostliny, kterou vědci považovali za vyhynulou mimo oblast Pobřeží slonoviny. Nedávno ji ale znovuobjevili v Sieře Leone a k jejich překvapení jim káva z ní vyrobená zachutnala. Přitom najít takovou odrůdu je velmi obtížné. „Jako někdo, kdo vyzkoušel už hodně druhů divokých kávovníků, můžu říct, že většina z nich není vůbec dobrá,“ popisuje Aaron David, vedoucí výzkumu v oblasti kávy v Královských botanických zahradách v britském Kew.

Panel znalců otestoval napraženou kávu z malého vzorku ze Sierry Leone a Pobřeží slonoviny. Přes 80 procent odborníků nepoznalo rozdíl mezi staronovou odrůdou a klasickou arabikou, tedy nejoblíbenějším a nejpěstovanějším druhem kávy. Uvedli to výzkumníci v odborném časopise Nature Plants.

Vědci mimo jiné simulovali teplejší klimatické podmínky. Zatím to vypadá, že by kávovník úzkolistý měl růst i v teplotách o 6 stupňů vyšších, než je tomu u arabiky, která má jako druh omezenou odolnost vůči klimatickým změnám. Bližší informace přinese výsadba sazenic. Pěstitelé už dneska pociťují dopady zvyšujících se teplot nebo malých srážek.

Podle Davida by se měla nová odrůda dostat na trh během pěti až sedmi let jako výběrová káva. Potom by se měla více rozšířit.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekSkauti pomáhali i během roku s pandemií. V Moravské Třebové roznesli čtenářům stovky knih
Další článekPříroda v lockdownu mluví hlasem Davida Attenborougha. Vznikl nový dokument Rok, který změnil Zemi

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno