Petr Sokolík, srdcař.

Srdcař, který při své práci vydupal ze země neziskovku, která pomáhá právě tam, kde si o pomoc říct neumějí. Zraněným, týraným a zlomený němým tvářím. Všem těm, kteří to potřebují.

Za dobu své existence nezisková organizace poslala na pomoc zvířatům téměř 20 miliónů korun.

Neskutečné, nereálné, není to možné? Navíc spojit sport s pomocí? Ale je. Tohle je ona, tohle je nezisková organizace Běhejme a pomáhejme útulkům.

A tohle je jejich příběh.

Foto: Petr Sokolík
Foto: Petr Sokolík.

Jaký je příběh Petra Sokolíka? Vyrůstal jsem v rodině, kde jsme měli pejsky jako členy rodiny.

Dlouho jsem o pomoci útulkům přemýšlel, ale bránil se návštěvě. Nechtěl jsem vidět psy v klecích, bál jsem se, v jakých podmínkách tam budou. Před 10 lety jsem se rozhodl do jednoho zajet. Oslovil jsem kamarády, že bych vybral od všech krmivo a jel jsem. Bohužel to byly spíš velké pytle, ale krmivo nebylo moc výživově kvalitní. Navíc pokud jsou psi po operacích nebo byli týráni, potřebují kvalitní stravu, aby se dostali zpět do kondice. V útulku mi řekli, že většina z nich má kontakt na výrobce krmiv a dávají jim prémiové krmivo za výhodnou cenu. Co nejvíce chybí útulkům, to jsou finance, aby poplatily drahé operace.

Jak a kdy se začal psát příběh Vašeho spolku?

Celé to vzniklo jako nápad spojit běh a pomoc. Vždy jsem měl rád pana Svěráka a líbil se mi jeho nápad Běhu pro paraple. Napsal jsem tedy přátelům, že by bylo fajn si jít zaběhat do Stromovky a každý, kdo by přišel, by dal jako startovné 100 Kč. Celou vybranou částku bychom pak poslali na účet nějakého útulku. Na běh přišlo 26 lidí a vybrali jsme 4000 Kč. To bylo v květnu 2014.  Všem se to moc líbilo a další rok si každý s sebou někoho vzal a bylo nás už 300 lidí. Dnes na akci v Praze chodí okolo 1.500 lidí.

Vy svoji pomoc směřujete výhradně útulkům a zvířatům v nouzi. Proč tedy zrovna tato oblast?

Pomoc zvířatům je ve všech sbírkách na posledním místě. Přitom skoro každá druhá rodina má doma pejska nebo kočku. Kdyby tu nebyly útulky, tak je situace u nás podobná jako můžeme vidět od nás na jih nebo na východ. Útulky tu suplují roli státu.

Za roky existence se Vám povedlo podpořit 200 útulků částkou přes 14 000 000. Jak se Vám tohle povedlo? Ta částka je neuvěřitelná.

V současné době je to 18 500 000 pro 211 útulků. Každý rok děláme akci Běh a pochod pro útulky v Praze, Brně, Olomouci a Plzni. Vždy výtěžkem pomáháme útulkům z dané lokality. Cítili jsme ale nespravedlnost, že pomáháme jen v pár městech. Proto vznikla sbírka DEN ZVÍŘAT, která pomáhá všem. Den zvířat je charitativní sbírka, která se koná od 4. října, kdy je Mezinárodní den všech zvířat, do 31.12. Jedná se o akci nejen pro psí a kočičí útulky, ale i pro zařízení, která pomáhají týraným koním nebo hospodářským zvířatům. Naposledy jsme zařadili i spolky pomáhající holoubkům a fretkám. Celý výtěžek sbírky se po skončení akce rozděluje rovným dílem mezi přihlášené útulky z celé České republiky. Lidé přispívají přes portál DONIO. Vloni se podařilo vybrat částku 3 163 295 Kč.

Podle čeho vybíráte útulky, kterým pomoci? Jak lze o Vaši podporu požádat?

Pomáháme útulkům během celého roku. Útulky pečlivě vybíráme a prověřujeme. Kontrolujeme, jak nakládají s financemi, jak se starají o zvířata a jestli jim aktivně hledají domov. Podporujeme zásadně NEměstské útulky a spolky. O městské útulky se musí postarat město a obec.

Foto: Petr Sokolík.

Aktivně se angažujete také v boji proti množírnám a týráním zvířat. Dočetla jsem se dokonce, že jste se účastnili jednání s poslanci?

To je pravda. Když se hlasovalo o zákoně proti množírnám, tak si mě jeden poslanecký klub pozval, jestli bych jim nevysvětlil, proč je tak důležité zákon přijmout.

Do jakých dalších aktivit se zapojujete a podporujete?

Svoji důležitost spatřujeme ve finanční pomoci útulkům. Finanční dary nám umožňují co nejrychleji pomáhat hradit akutní operace, při živelných pohromách neztrácíme drahocenný čas, ale můžeme reagovat okamžitě. Finančně podporujeme kastrační program opuštěných koček a kocourů, jehož cílem je omezit utrpení nechtěně narozených koťat a humánní cestou snížit počet toulavých koček, které živoří na ulicích.  Chceme být oporou zvířat, potřebují-li pomoc. Každá bytost v nouzi má stejné právo na ochranu.

Foto: Petr Sokolík.

Jak a kde Váš spolek můžeme podpořit také my ostatní?

Budeme moc rádi za finanční podporu přes transparentní účet 2901198295/2010, účastí na některé z akcí nebo nákupem na eshop.behproutulky.cz. Tímto i zveme vaše čtenáře, aby nás sledovali na sociálních sítí, kde jsme jako @behproutulky. Uvidíte, co právě řešíme. V posledních týdnech jsme řešili postřeleného pejska Beníka a stádo oveček, které se toulaly a nikdo jim nepomohl.

Foto: Petr Sokolík.

Jako spolek dokonce pořádáte i běžecké akce. Kde se s Vámi můžeme letos potkat?

Každý rok děláme akci Běh a pochod pro útulky v Praze, Brně, Olomouci a Plzni. Všechny akce by měly proběhnout během září. Máme připravené 2 okruhy – běžecký a pěší. V prvním případě se jedná o 4 kilometrový běh bez měření času. Neběží se o vítězství. Smyslem akce je se přijít proběhnout v pohodovém tempu s kamarády, dětmi, psy, takže nemáme připravené stupně vítězů. Druhý okruh je pro lidi, kteří se chtějí jen projít, pro maminky s kočárky, s dětmi, pejskaře i lenochy. Pěší úsek měří necelé dva kilometry. Po akci pokračuje odpolední program, kde návštěvníci uvidí například vystoupení dogdancingu, dogfrisbee, agility, máme připravenou hudební produkci. Dospělí zaplatí startovné 200 korun, za děti se neplatí. Celé startovné se ponechá útulkům. Chceme, aby se akce lidem líbila a mohly si ji opravdu užít i rodiny s dětmi. Snažíme se na akce zvát zajímavé tváře. V Praze se nám ukázala vloni Dara Rollins, herci ze seriálu ZOO, Patricie Pagáčová, Jitka Schneiderová, Honza Musil, Petr Kolář a další. Do Brna přijel kvůli startu Leoš Mareš.

A nakonec, máte doma i vy nějakého domácího mazlíčka?

Já sám doma psa ani kočku kvůli nedostatku času nemám. Pokud si člověk pořídí pejska, tak by se mu měl věnovat. Mě zatím musí stačit psí maskot ve skříni.

Tak na kterém Běhu a pochodu pro útulky se letos potkáme? Se mnou rozhodně v Brně a už se nemůžu dočkat!

Pro více informací sledujte webové stránky.

Děkujeme za rozhovor.

Foto: Petr Sokolík.
Foto: Petr Sokolí.
Autorka: Monika Benešová.
Předchozí článekLedecká je zpět. Fantastická Ester dojela v superobřím slalomu třetí
Další článekDobrovolníci letos opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno