Česko bude zelenat! Lesy ČR chtějí výsadbou nových listnáčů bojovat s kůrovcem a suchem. Pomoci může i veřejnosti. Pro dobrovolníky bude připraveno přes 400 akcí sázení. Na jednotlivé dny se, od konce února, může registrovat přes mobilní aplikaci každý. Samotná výsadba začne v krajích v polovině března a vyvrcholí celostátním „Dnem za obnovu lesa“ druhou říjnovou sobotu.

Velmi nás potěšil zájem veřejnosti o sázení a údržbu lesů v loňském roce, tak jsme se rozhodli letos zorganizovat další akce, kde nám lidé pomůžou především sázet stromy, ale i třeba stavět oplocenky proti zvěři nebo se v oblasti vzdělávat,“ uvedl vedoucí odboru vnějších vztahů LČR Martin Zajíček pro ČT24.

Každá ze 64 lesních správ chystá asi šest takových dnů. Dohromady jich tak bude přibližně čtyři sta. „Jde o největší podobnou akci v historii,“ dodal Zajíček.

Na konkrétní dny se lidé budou moct hlásit přes aplikaci „Klub nového lesa“. Ta už nyní funguje pro operační systém Android, verzi pro iOS spustí LČR příští týden „Je to komfortní pro lidi i pro nás. Lidi kouknou do mobilu a budou vědět, kde v jejich okolí sázení plánujeme, a přihlásí se na nějaké datum. My tak budeme vědět, kolik lidí přijde, abychom pro ně měli přichystané všechno nářadí i sazenice,“ vysvětlil Zajíček.

Podle něj tak Češi v roce 2020 vysází několik milionů především listnatých stromů.

Foto: Valiphotos.

Na loňský „Den za obnovu lesa“ dorazilo 19. října téměř 31 tisíc účastníků, kteří během jednoho dne vysadili 162 tisíc sazenic podle konceptu takzvaného nového lesa. Tím je podle LČR (Lesy České republiky) druhově pestrý les, který je sázen tak, aby poskytoval úkryt a potravu drobným živočichům, zajistil potřebné mikroklima pro kořeny vyšších stromů či pomáhal zadržovat dešťovou vodu co nejdéle v porostu.

Čtěte také:

Zdroj: Filip Mašek, ČT24. Úvodní foto: Facebook, Lesy ČR.

Předchozí článekUsmívejte se a nenechte se naštvat, říká nejstarší muž na světě. Je mu 112 let.
Další článekBojujeme i za tátu! Rodina Steva Irwina zachránila od začátku požárů v Austrálii už 90 000 tisíc zvířat.

2 Komentáře

  1. Taky jde o to, jak se bude regulovat přemnožená vysoká. Změna zákona o myslivosti ve prospěch vlastníků pozemků je nezbytně nutná. Jinak můžeme sázet jako blázni, ale zvěř všechno sežere, oplocenka, neoplocenka.

  2. Jenže jde o to, aby se sázely přípravné stromy, pionýrské bříza apod. Pokud se budou sázet cílové listnáče a bude sucho, může většina sazenic uschnout!

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno