Seveřané našli rovnováhu mezi poptávkou po dřevě ze strany průmyslu a životním prostředím.

Švédsko patří mezi nejvíc zalesněné krajiny světa. Přibližně 70 procent jeho území pokrývají lesy. A světe div se, dřevařský průmysl právě ve Švédsku patří k jeho hlavnímu odvětví.

Za posledních sto let se ale nestalo, že by lidé pokáceli víc stromů, než by zasadili. Počet lesů se tak zdvojnásobil.

Od roku 1903 se ve Švédsku intenzivně těžilo dřevo. Způsobila to bytová výstavba a dřevo se používalo jako palivo, dřevěné uhlí zase jako zdroj energie pro železářství. Neexistoval tehdy zákon, který by kácení stromů korigoval.

To se však změnilo a Švédsko přijalo zákon o lesním hospodářství. Čili….každý pokácený strom se musí nahradit novým a zákon omezil i množství dřeva, které se může vytěžit.

Dnes se ročně vysadí přibližně 120 miliónů metru kubických dřeva. Vytěží se 90 miliónů. Před 90 lety vyhlásili lesy za národní zdroj.

Kritici tohoto udržitelného lesnického modelu trvdí, že se takto vytvářejí podmínky pro komerční lesy. Ty původní, které jsou nedotknuté výrobou a lesnictvím, rostou na severu Švédska.  Podle nich dochází k ohrožení původních živočišných a rostlinných druhů. Kritici tak volají po zvýšení podílu chráněných lesů ze 4 na 10 procent

Vysocký podíl lesů je však stále klíčovým faktorem v boji proti klimatické změně.

Čtěte také:

Nadhled.info: zpravodajství, které vnáší rovnováhu do negativních médií v Česku. Nadhled je místo, ze kterého odejdete s úsměvem na rtech. Bez reklam. Zprávy, na které se díváme s Nadhledem. Nejvíc pozitivních zpráv.

Zdroj: Dobré noviny. Úvodní foto:rottonara

Předchozí článekVědci dokázali, že turistika má fantastické účinky na zdraví. Podívejte se, co všechno dokáže vyléčit!
Další článekPodpořte prosím naši borovici! Kráska z Vysočiny je adeptem na Evropský strom roku.

1 komentář

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno