Frýdek-Místek chce podpořit hnízdění ptáků v tamních parcích. Radnice v nich nechá instalovat 30 odolných ptačích budek, které ptákům mají nahradit chybějící přirozené dutiny ve stromech. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Budky instalují Technické služby a město je nechalo vyrobit ze směsi betonu a dřevěných pilin. ,,Jde o velmi odolnou směs, která zajišťuje extrémní životnost v délce zhruba 25 let, zároveň je ‚nedobytná‘ pro datlovité ptáky,“ uvedla mluvčí.

Budky mají i dobrou tepelnou izolaci. ,,Materiál je paropropustný, dobře kompenzuje prudké změny teplot. Proto nedochází uvnitř ke kondenzaci vlhkosti a následně k hnilobě jako u standardních dřevěných budek,“ řekl náměstek Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Přirozené hnízdní dutiny ptáci nejčastěji nacházejí ve starých stromech. ,,Městské stromy však z mnoha důvodů žijí kratší dobu, a to kvůli zhoršenému ovzduší, prašnosti, otřesům půdy z automobilové dopravy, negativně na jejich růst působí také zpevněné plochy, solení komunikací a další vlivy. V parcích sice stromy žijí déle, ale zase na ně působí masivní rozrůstání jmelí, anebo je nezbytné je kácet z důvodu zajištění bezpečnosti pro kolemjdoucí,“ uvedla mluvčí.

Za pokácené stromy jsou sice ve většině případů vysazeny nové, ale mladé stromy nemohou využít ty druhy ptáků, které potřebují k rozmnožování hnízdní dutiny. ,,Proto je vyvěšování ptačích budek dobré náhradní řešení, i když ochrana starých doupných stromů, bude vždy na prvním místě,“ doplnil Kajzar.

V parcích přibudou dva typy budek. Budky pro malé ptáky, ve které najde zázemí třeba sýkora modřinka, sýkora uhelníček, sýkora parukářka nebo střízlík. Budky mají menší vletový otvor, takže drobní ptáci nejsou vytlačeni sýkorou koňadrou či jinými ptáky.

Druhým typem jsou budky pro větší ptáky, hnízdit v nich může například sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora babka, vrabec domácí, vrabec polní, rehek zahradní, lejsek černohlavý, bělokrký nebo brhlík lesní. U některých typů instalovaných budek je vletový otvor speciálně tvarovaný tak, aby znemožnil přístup predátorům, jako jsou kočky, kuny a velcí ptáci. Koncem roku chce město budky překontrolovat. Do budoucna by projekt chtělo rozšířit.

Zdroj: ČTK, Ekolist.
Předchozí článekMeta a Open AI podepsaly pakt proti dezinformacím generovaným AI. Omezit je mají hlavně ve volbách
Další článekŽena nevzdala péči o dceru v kómatu. A ta se po pěti letech najednou na procházce začala smát

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno