Skandinávské školy patří k těm pokrokovějším a často v nich aplikují nové postupy. Stejně tak je to i v Dánsku, kde mají děti nový povinný předmět, empatii. Má jim v pomoct v budování důvěry.

Foto: White77

Nejnovější změny v dánském vzdělávání nemají podpořit pouze vyšší výkonnost u dětí při testech, ale mají přinést užitek i v mezilidských vztazích. Proto mají žáci od 6 do 16 let hodiny empatie. Cílem je, aby si se svými blízkými lépe rozuměly a nebály se mluvit o problémech. Hodiny empatie mají zkrátka zlepšit mezilidské vztahy.

Jak to probíhá v praxi?

Děti mají pravidelně jednu hodinu empatie týdně, kde mezi sebou mluví o svých pocitech a problémech. Když dítě mluví o tom, co má na srdci, ostatní spolužáci ho poslouchají a spolu s učitelem se snaží pomoct a navrhnout nějaké řešení. Děti si tak prohlubují svoji hladinu empatie a při řešení používají kreativitu. Učí se lidem důvěřovat a otevřít se jim. Na hodinách empatie si uvědomí, že každý z nich v životě čelí strachu i nejrůznějším problémům. Ale taky pochopí, že v tom nejsou samy. Budují si sebedůvěru a schopnost zvládat náročnější problémy.

Foto: Michal Jarmoluk.

Podle výzkumů patří Dánové k nejšťastnějším lidem na světě. A možná si jen prostě uvědomují, že znalost fyziky, matematiky i chemie je jistě důležitá, ale důležitější je vědět, jak žít sám se sebou a s ostatními lidmi.

Foto: Kklimkin 

Nadhled.info: Zpravodajství, které vyrovnává negativní náladu v Česku. Nadhled je místo, ze kterého odejdete s úsměvem na rtech. Bez reklam. Zprávy, na které se díváme s Nadhledem. Nejvíc pozitivních zpráv.

Úvodní foto: Pezibear. Zdroj: Dobré noviny.

Předchozí článekRoste nástupkyně Martiny Sáblíkové. Rychlobruslařka Zuzana Kuršová získala na Olympiádě stříbro.
Další článekBritská škola zavedla pokuty pro rodiče, které si přijdou pro své děti pozdě. Dlouhé čekání prý děti stresuje.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno