Botanická zahrada v Liberci pomohla navrátit na Riegrovu stezku u Semil vzácnou rostlinu, lomikámen trsnatý vlnatý. Jde o endemický poddruh, který se kromě Pojizeří vyskytuje jen v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Je veden jako kriticky ohrožený, řekl ČTK ředitel zahrady Miloslav Studnička. 

Pro libereckou botanickou zahradu nejde o první takový úspěch. ,,Před lomikamenem jsme takto prospívali kriticky ohrožené, skoro vymřelé, tučnici české (Pinguicula bohemica). To je masožravá rostlina rostoucí na celém světě jenom v Čechách, a sice v Libereckém kraji na jediné poslední lokalitě,“ dodal Studnička.

Lomikámen trsnatý vlnatý (Saxifraga rosacea subs. steinmannii) roste na Riegrově stezce na skalním amfiteátru zpřístupněném lávkou pro pěší, v místě zvaném Galerie. Na jeho drastickém úbytku v této lokalitě se projevila suchá horká léta, která mu nesvědčí. V jednu chvíli tam byly podle Studničky poslední dva plodné trsy a dva nedospělí jedinci. „Zanikly i všechny rostliny vysázené na opačném břehu na vhodné skály při pokusu posílit tamní sporadický výskyt,“ uvedl Studnička na webu zahrady.

Biotop na Riegrově stezce se podařilo zachránit díky rostlinám vypěstovaným v areálu liberecké botanické zahrady. O pomoc byli podle Studničky požádání před deseti lety. ,,Roku 2020 posloužily rostliny z botanické zahrady k výsadbě zpět na původní lokalitu – Galerii. Tento měsíc byla provedena revize a výsledek je potěšující,“ uvedl Studnička. I přes horké a suchá léto se podle něj rostliny dobře uchytily a zesílily. ,,Nyní je na lokalitě 22 zcela životaschopných exemplářů, z nichž již část plodila a rozesela svoje semena,“ dodal.

Pěší naučná Riegrova stezka je dlouhá 3,5 kilometru a vine se údolím Jizery ze Semil do Podspálova, patří mezi oblíbená turistická místa v regionu. Lidem slouží od roku 1909. Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely. Stavěla se tři měsíce a střelmistři použili přes 300 kilogramů dynamitu. Šest týdnů odborníci vrtali 12 metrů dlouhý tunel a ve výšce 5,5 metru nad řekou vztyčili 77 metrů dlouhou visutou galerii se železným zábradlím.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekJihočeský kraj chce na rybnících instalovat plovoucí ostrovy pro ptactvo
Další článekV Lamanšském průlivu zachránili muže, který dva dny přežil zachycený na bóji

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno