Rok 2023 přinesl lavinu špatných zpráv a mnoho lidí se už raději ani nedívá na zpravodajské pořady a nečte noviny. Server francouzské stanice France Info ale vybral ty zprávy, které dokazují, že loni se děly i dobré věci. Na seznam zařadil zpomalení kácení pralesa v Amazonii, objev několika živočišných druhů, které vědci považovali za vyhynulé nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

1. Kácení pralesa v Amazonii výrazně zpomalilo

Kácení v amazonském pralese za poslední rok zpomalilo o 22 procent. Je to přímý důsledek nástupu Luise Inácia Luly da Silvy na post prezidenta Brazílie 1. ledna 2022, píše server. Za rok do loňského července bylo pokáceno 9000 kilometrů čtverečních lesa, což je sice hodně, ale pořád výrazně méně než za předchozí období, kdy za vlády Jaira Bolsonara zmizelo 13 000 kilometrů čtverečních brazilských lesů za rok.

2. OSN schválila dohodu o ochraně oceánů

Oceány, které z definice nepatří žádnému státu, byly dlouho na okraji zájmu ochrany životního prostředí. Po 15 letech tvrdého vyjednávání členské státy OSN loni v červnu přijaly smlouvu, která je označovaná odborníky i politiky za přelomovou a má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání.

3. Znovu bylo objeveno několik druhů rostlin a zvířat

Podle údajů Mezinárodního svazu ochrany přírody „je celosvětově ohrožen vyhynutím každý čtvrtý druh savců, každý sedmý druh ptáků, více než každý třetí druh obojživelníků a třetina druhů jehličnanů“. Letos se na tento seznam dostal i losos atlantský. Naopak ale zcela nečekaně badatelé narazili na druhy, které považovali za vyhynulé. Na Novém Zélandě byla spatřena modrá slípka takahe, vznikl snímek paježury Attenboroughovy a na okraji brazilské megapole našli cesmínu Ilex sapiiformis, kterou nikdo neviděl 185 let.

4. Obnovitelné zdroje energie nebyly nikdy tolik využívány

Solární a větrná energie zajišťovala v roce 2022 celkem 12 procent světové výroby elektřiny, což je nejvíce v dějinách. Údaj byl zveřejněn v dubnu 2023, což zprávu podle France Info řadí mezi dobré zprávy loňska. Obnovitelné zdroje energie se spolu s jadernou energetikou podílely na výrobě 39 procent světové elektřiny, což je rovněž nový rekord, plyne z analýzy údajů ze 78 zemí, které představují 93 procent světové poptávky po elektřině.

5. Do Evropy se vrací noční vlaky

V Evropě bylo obnoveno několik linek nočních vlaků, které mají menší uhlíkovou stopu než letadla. Od prosince nově funguje například linka Paříž-Berlín. Letos by podle serveru Toute l´Europe měl zahájit provoz i noční vlak mezi Paříží a Varšavou nebo Madridem a Curychem. Daří se také sdíleným automobilům.

6. Stále více zemí se zasazuje o opravitelnost výrobků

Opravovat rozbité spotřebiče a výrobky by mělo být snazší a výhodnější než pořízení nových, a to i po uplynutí záruční doby, shodli se v listopadu poslanci Evropského parlamentu. O stejný záměr usiluje i březnový návrh Evropské komise. Opravitelnost propagují i jednotlivé země.

7. Webbův teleskop poslal skvělé fotografie vesmíru

Vesmírný teleskop Jamese Webba poslal na Zemi detailní snímky včetně pohledu na rodící se hvězdy uprostřed rudých, okrových a bílých oblaků. Mezi nejmajestátnější snímky patřil například nový pohled na takzvané Sloupy stvoření v Orlí mlhovině, srdce spirální galaxie Messier 74 (M74) či hvězdokupy NGC 346.

Zdroj: ČTK.
Předchozí článekÚtulek zůstal prázdný, nový domov našlo všech 129 psů
Další článekČerná kočka zachránila svého psího parťáka před útokem kojotů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno