Dobrovolní hasiči pomohli za 13 let vysbírat od lidí v menších obcích 35 000 tun starých elektrospotřebičů. Je to více než 915 000 kusů vysloužilé elektroniky, informovala společnost Elektrowin, která od dubna vyhlašuje 13. ročník soutěže Recyklujte s hasiči. Za vybrané elektro získávají sbory dobrovolných hasičů finanční odměnu. 

Akce ulehčuje odevzdávání elektroodpadu zejména lidem v obcích, kde není sběrný dvůr. Spotřebiče vozí nebo přináší na určené místo a hasiči pak zajistí organizaci a objednávku svozu. Někde si hasiči odpad sami vyzvednou, a není tak potřeba ho nikam nosit. Nejčastěji lidé odevzdávají pračky, myčky, ledničky, sporáky, ale také menší spotřebiče, například mixéry nebo varné konvice.

Loni se uskutečnila také akce zaměřená na sběr nepoužívaných mobilních telefonů. Podařilo se vybrat 2277 kusů. ,,Výtěžek půjde na podporu činnosti úseku mládeže sdružení,“ uvedla starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková.

Hasičské sbory se do projektu mohou přihlásit přes web recyklujteshasici.cz. Po registraci dostanou takzvané bagy, do kterých sbírají malé spotřebiče. Ostatní spotřebiče jako ledničky, pračky sporáky či televize shromažďují volně ložené. Přes info linku si pak objednají svoz a firma následně vybrané elektro odveze.

Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54 850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci 571 000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení.

Elektrowin zajišťuje kolektivní sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Její síť tvoří víc než 14 000 sběrných míst zhruba na 1600 sběrných dvorech, které doplňují kontejnery na malé spotřebiče v provozovnách. Vedle spolupráce s dobrovolnými hasiči v menších obcích vznikají další sběrná místa pro projekty zaměřené na zpětný odběr elektrozařízení například ve školách či firmách.

Kolektivním sběrem elektroodpadu se v Česku zabývají také společnosti REMA a Asekol.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekRodiče jim svatbu zakázali, tak se vzali až po 60 letech
Další článekVoda z Dyje opět zaplaví Kančí oboru, pomůže to lužním lesům

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno