Několik tisíc dobrovolníků po celé republice se včera zapojilo do 10. ročníku akce Ukliďme Česko, která se zaměřuje na likvidaci černých skládek a sběr odpadků v přírodě, ve městech a obcích. Lidé uklízeli v lesích, podél silnic a řek i v chráněných územích. Uklízelo se také v brněnské či plzeňské zoo. 

Kampaň Ukliďme Česko se poprvé uskutečnila v roce 2014, organizuje ji stejnojmenný spolek. Podobnou úklidovou akci nazvanou Ukliďme svět koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Organizátoři měli těsně před začátkem akce nahlášeno víc než 4000 úklidů, letošní zájem o dobrovolnické uklízení označili za nebývalý. Místním koordinátorům rozeslali pytle na sběr odpadků či pracovní rukavice. Zájemci, kteří se chtějí zapojit, najdou seznam míst na webu www.UklidmeCesko.cz.

,,Letošní 10. ročník Ukliďme Česko je pro nás výzvou nejen proto, že se ho podle předpokladů zúčastní rekordní počet dobrovolníků, ale navíc mezi nimi bude i symbolický miliontý dobrovolník, který se od založení akce do úklidů zapojil,“ uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Někteří místní organizátoři připravili pro dobrovolníky doprovodný program, například exkurzi do unikátního sekvojového lesa na okraji Brna, komentovanou prohlídku pardubického závodiště nebo recyklační dílnu a burzu na Toulcově dvoře v Praze.

Kromě samotného uklízení je podle spolku důležitá i prevence znečištění. Proto vyvinuli aplikaci www.KAMsNIM.cz, která lidem radí, kam s odpady či nepotřebnými věcmi. Představit ji chtějí žákům i pedagogům ve školách.

Čtěte také:

Zdroj:ČTK.

Předchozí článekBývalá biatlonistka Veronika Vítková porodila. Mistryně světa má druhou dceru
Další článekChlapec spal tři roky ve stanu, vybral skoro 20 milionů pro charitu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno