Stav pacienta v kritickém stavu, který se léčí s nemocí COVID-19 a dostává experimentální lék Remdesivir, se zlepšil a mohl být odpojen od mimotělního oběhu. V odhadech, do jaké míry pacientovi pomohl právě tento lék, jsou lékaři opatrní.

Situace se vyvíjí mírně pozitivním směrem. Není důvod k fundamentálnímu optimismu, ale ten stav se opravdu zlepšuje,“ řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

„Lék remdesivir mohl významně přispět k léčbě toho pacienta, ale teprve další dny a hodnocení dalších nálezů ukáží, nakolik to urychlí rekonvalescenci,“ uvedl ošetřující lékař nemocného Martin Balík. „Zřejmě nám ten lék mohl pomoci, ale tak jak vidíte, že se uzdravují pacienti bez Remdesiviru, nemáme v tom úplnou jistotu,“ řekl Balík.

Pacient je podle něj nadále v těžkém stavu, i když už není připojen na mimotělní oběh a na odvykacím režimu umělé plicní ventilace. „Uvidíme, co přinese příštích 48, 72 hodin,“ uvedl lékař.  Pacient by měl dostat ještě šest dávek experimentálního léku Remdesivir. Dostává ho jednou denně.

Nemáme jistotu, že Remdesivir je ta klíčová substance, zatím je to experimentální léčba,” uvedl Balík. „Neumíme si to vyzkoušet bez léku a s lékem,” doplnil Feltl.

Mysleli jsme si, že ho ztratíme hned zkraje,“ popsal Balík situaci,v níž se pacient do VFN dostal. Připustil rovněž, že indikace léku Remdesivir u tohoto pacienta byla hraniční a do budoucna bude nutno určit, kteří pacienti lék v případě jeho schválení dostanou.

Muž je na umělé plicní ventilaci a lékaři by jej rádi co nejdříve z prostředí intenzivní péče, která je pro pacienta náročná a delší pobyt komplikuje rekonvalescenci.

Klinické testy léku Remdesivir začaly v USA před několika dny. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích. Polovině z nich přitom dají Remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Výsledky studie by mohly být na konci března.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Ukázalo se ale, že remdesivir zafungoval i proti koronavirům způsobujícím SARS a MERS, podobným tomu, který vyvolává nemoc COVID-19.

Zdroj: ČTK, Idnes, Josef Kopecký.

Předchozí článekVIDEO: Španělská policie zpívá a tančí dětem v karanténě.
Další článekJe mu 80 let a přihlásil se na policii do výkonu služby, aby pomohl v těžkých časech koronaviru.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno