Ochránci přírody na Vysočině letos v polích zachránili přes 50 hnízd čejek chocholatých. Místa s hnízdy vyznačili dvoumetrovými tyčemi a na jejich polohu upozornili zemědělce, kteří tam hospodaří. Počty čejek se v Česku podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) od roku 1980 snížily o čtyři pětiny, patří mezi ptačí druhy, jichž ubývá nejrychleji. Z některých oblastí čejky vymizely úplně. Zachraňovat se je snaží také ochránci na Benešovsku. 

Čejky hnízdí na zemi, často na poli, jejich hnízda tam při jízdách ničí zemědělské stroje. Pro záchranu hnízdišť je podle ochránců důležitá především komunikace se zemědělci. Vyhledat hnízda čejek není snadné, v polích jsou téměř neviditelná. Ochránci sledují pohyb hnízdících ptáků dalekohledem. Místo s hnízdem pak vyznačí dvěma tyčemi, dávají je přibližně pět metrů pod hnízda. Pokud zemědělci pobírají na hospodaření dotace od státu, mají podle ochránců povinnost takové hnízdo chránit.

Na Vysočině se lidé z pobočky České společnosti ornitologické věnují ochraně hnízd několik let. Letos se jim v poli podařilo dohledat i jedno hnízdo kulíka říčního. Na Podblanicku v okrese Benešov čejky nejdřív kvůli suchému jaru na polích nezahnízdily, teď tam ochránci sledují sedm hnízd v porostech kukuřice.

Foto | Dana Kodetová / ČSOP

Čejka chocholatá je velká asi jako holub a je nápadná kontrastním zbarvením a typickou chocholkou na hlavě. Z krajiny podle ochránců čejky mizí i kvůli nedostatku polních mokřin. Záchranu čejek podporuje i národní program ČSOP Ochrana biodiverzity.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK, Ekolist.

Předchozí článekLidé už mohou hlasovat v anketě o Strom roku 2022
Další článekKoupání bez chemie. Vodu v novém biotopu v Kosmonosích čistí tisíce rostlin

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno