V pátek 13. května se v 10 hodin pro veřejnost otevře most Sky Bridge 721. Visutá lávka v masivu Kralického Sněžníku v obci Dolní Morava v Pardubickém kraji je světovým unikátem.

Vede od chaty Slaměnka ve Velké Moravě v sedle pod vrchem Slamník přes Mlýnské údolí s Mlýnským potokem na hřeben Chlumu. Jak napovídá číslo v jeho názvu, je dlouhý 721 metrů, takže v současnosti jde o nejdelší visutý most na světě. Dosavadní rekord v délce visutého mostu pro pěší držel most Arouca 516 v Portugalsku.

„Sky Bridge 721 není jen stavba. Je to most, který v sobě nese myšlenku času. Dokonalé výhledy, adrenalin a zážitky jsme chtěli obohatit také o genius loci, které místní hory ukrývají, a myslím, že se nám to povedlo. Most návštěvníka přenese ze současnosti do minulosti a zase zpět, a to prostřednictvím poutavého příběhu z úst šestnáctiletého chlapce, který na pozadí událostí naší historie objevuje odpovědi a skryté pravdy ve své vlastní rodině. To vše díky zajímavé hře s prvky rozšířené reality na displeji svého telefonu,“ řekl Designmagu Tomáš Drápal z Horského resortu Dolní Morava.

Výška lávky na Dolní Moravě je 95 metrů a nachází se v nadmořské výšce 1110 až 1116 metrů nebo 1125 až 1135 metrů. Šířka chodníku na lávce je 1 metr a 20 centimetrů. Lávku tvoří 6 hlavních nosných lan o tažné síle po 360 tunách a 60 větrných lan různého průměru. Vznikla z 1030 krychlových metrů betonu, lan o celkové hmotnosti 158 tun a 20 tun pomocných konstrukcí. Hlavní lano má průměr přes 7 centimetrů.

Zastupitelstvo obce lávku do územního plánu schválilo v roce 2015. Starosta Richard Novák v listopadu 2021 uvedl, že dnes by se obec k takové věci stavěla jinak a s daleko větší opatrností. Kritikům stejně jako nedaleká Stezka v oblacích vadila jako nevratný zásah do krajiny. Provoz na lávce bude regulovaný s možností on-line rezervace na konkrétní čas. Most je jednosměrný a orientační časové sloty jsou půlhodinové. Pro každý je k dispozici 200 míst.

Na most je napojena naučná stezka Most času s prvky rozšířené reality. Na západní straně navazuje na horský resort Dolní Morava s množstvím dalších turistických atrakcí.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článek,,Nejromantičtější příběh není o Romeovi a Julii, je o mých prarodičích.“ Vnučka sdílí jejich příběh
Další článekČeská zemědělská univerzita zakoupila přírodní rezervaci V Bahnách

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno