Projekt Patronáty Skautského institutu má ve vybrané lokalitě v Krkonoších zlepšit podmínky pro ohrožené motýly. Skauti ve spolupráci s odborníky začali pečovat o louku na úbočí Jankova kopce ve Vrchlabí tak, aby lépe vyhovovala ohroženému druhu modráska bahenního. ČTK o tom informovali zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Lokalitu udržuje Správa KRNAP ve spolupráci s Okrašlovacím spolkem ve Vrchlabí a majitelem louky. 

,,Na louce se nás sešlo celkem 45, z toho 35 skautů a skautek v čele se svými vedoucími. Část skautek a skautů hrabala a uklízela pokosenou trávu na kompostovací místa a druhá část se věnovala entomologickým experimentům,“ uvedla Hana Matěásková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.

Podle ní je specifický životní cyklus modráska bahenního zásadním důvodem jeho ohrožení, podobně jako u příbuzného ohroženého druhu modráska očkovaného. ,,Také tento druh by se teoreticky díky této péči mohl na modráskovou louku nad Vrchlabím vrátit,“ uvedla Matěásková.

Životním prostorem obou druhů jsou hlavně vlhké louky a pastviny s kolísající hladinou podzemní vody, které jsou kosené, zpravidla jednou, maximálně dvakrát ročně. Živnou rostlinou housenek těchto modrásků je krvavec toten. Ten ale nestačí. Zásadní je, že blízko musí být také suchá kyprá půda s mraveništi hostitelských mravenců, uvedli zástupci národního parku.

,,Nyní se, i díky vrchlabským skautkám a skautům, rozšiřuje projekt Patronáty i do Krkonoš, a to nás těší,“ uvedla koordinátorka Patronátů v Královéhradeckém kraji Monika Kašparová ze Skautského institutu.

Projekt Patronáty, který funguje čtyři roky, je založený na tom, že se skautský oddíl či školní třída propojí s odborníkem a se správcem konkrétního přírodního území, které potřebuje péči. Děti se dozvědí, čím je místní příroda jedinečná, a přebírají tak pomyslný patronát nad kouskem světa.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekNa stometrovém komíně Temelína se vylíhlo mládě kriticky ohroženého sokola stěhovavého
Další článekNa chmelnicích na Žatecku rozkvetly tisíce květin, vyživí půdu a pomohou chmelu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno