Nový druh motýla objevili přírodovědci z CHKO Český les během exkurze pro veřejnost na Domažlicku. Jde o první geneticky potvrzený nález kriticky ohroženého hnědáska podunajského nejen v chráněné krajinné oblasti, ale i na území celých Čech. Dva dny před Štědrým dnem to potvrdila genetická analýza, řekla Zuzana Blažková z CHKO. Nález považuje za senzaci.

,,V červenci roku 2021 proběhla exkurze s názvem Motýli od Černé Řeky. Hlouček účastníků se vydal po mezích, květnatých pastvinách a loukách z Černé Řeky na Jindřichovu Horu. Měli se seznámit s místními druhy motýlí fauny, s modráskem bahenním a vřetenuškou mokřadní. Ty se najít nepovedlo, ale útěchou byl odchyt vzácného ohniváčka černočárného a ohniváčka modrolesklého,“ řekla Blažková, která exkurzi vedla.

Dále podle ní zpozorovali netypické „hnědásky jitrocelové“, kteří měli neobvyklé vnější znaky. Fotografie zooložka rozeslala zkušenějším odborníkům v západních a jižních Čechách a Vsackých Beskydech. Následující týden odchytila dva exempláře pro srovnávací preparaci a genetickou analýzu, kterou provedl Zdeněk Faltýnek z Entomologického ústavu Akademie věd.

,,Genetická analýza, takzvaná DNA Barcoding, potvrdila, že jde o hnědáska podunajského. Doposud se předpokládalo, že se tento druh v ČR vyskytuje pouze na lesostepích jižní Moravy. Současný nález z Českého lesa tak lze považovat za senzaci,“ řekla Blažková.

Na lokalitu se teď intenzivně zaměří Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Správa CHKO Český les. ,,Je třeba důkladně zhodnotit stav místní populace tohoto vzácného motýla vzhledem k okolnímu prostředí a zajistit mu vhodné podmínky,“ dodala.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekJako dítě ho unesli, po 33 letech se díky načrtnuté mapce shledal s rodinou
Další článekHusky 13 hodin zahříval vlastním tělem zraněného horolezce

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno