Pražská botanická zahrada slaví. Na začátku května tam vykvetla vzácná dvojice masožravek, láčkovka uťatá (Nepenthes truncata). K velké radosti jde o zástupce samčí i samičí rostliny. Díky ručnímu opylení se tak poprvé v Evropě podaří vypěstovat semena tohoto v přírodě ohroženého druhu.

„Nejde o ledajaké kvetení, po letech se zde v květu setkala jak samčí, tak samičí rostlina, k čemuž v podmínkách botanických zahrad dochází vzácně. Jsem velmi rád, že se podařilo květy ručně opýlit a brzy se tak dočkáme semen tohoto významného druhu,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady.

Foto: Botanická zahrada Praha.

Tento druh láčkovky pochází z filipínského ostrova Mindanao, kde roste nedaleko od moře, ale má i horskou formu s tužšími a chlupatějšími pastmi. V přírodě jde o ohrožený druh. V kultuře jsou dospělé exempláře pro svůj velký vzrůst poměrně vzácné.

Jsou to dvoudomé rostliny, k rozmnožení semeny je zapotřebí přenos pylu ze samčí na samičí rostlinu. Květenství má tento druh bohaté, čítá několik desítek květů, v jednom semeníku pak bývá mnoho desítek lehkých vřetenovitých semen.

„Naše dvě rostliny máme ve sbírce od roku 2003. Jejich kvetení jsme se už několikrát dočkali, díky tomu víme, že vlastníme pár. Nyní však poprvé došlo k současnému vykvetení obou rostlin, a vznikla tak jedinečná možnost tuto zajímavou láčkovku rozmnožit,“ doplňuje Vlastík Rybka.

Foto: Botanická zahrada Praha.

Zaměstnanci zahrady věří, že se jim tento vzácný druh podaří rozmnožit a rozšířit tím pěstovanou skupinu o nové exempláře. Přebytky pak nabídnou dalším zahradám „Naše kolekce nížinných láčkovek je opravdu jedinečná, troufám si říct ve světovém měřítku. Botanické zahrady v Evropě láčkovky sice ve sbírkách mají, ale nesnaží se je udržovat jako chovné dvojice či skupiny, bez čehož tyto rostliny není možné rozmnožit. V Evropě
je to tak pravděpodobně poprvé, kdy bude tento druh generativně rozmnožen,“ 
dodává Vlastík Rybka.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky. Úvodní foto: Foto: carnivorousplantresource.com

Předchozí článekVIDEO: „Mámo, mlíko! Nedáš? Tak si ho najdu sám!“
Další článekDědeček zdolal španělskou chřipku. Své 107. narozeniny oslavil tím, že porazil koronavirus.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno