Areál bývalé skládky pod vrchem Cvilín v Krnově na Bruntálsku tamní radnice vyhlásila přechodně chráněnou plochou. Důvodem je výskyt vzácné ropuchy krátkonohé, kterou na místě před dvěma lety na podzim našli ochránci přírody. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Ochrana území by měla zajistit pro obojživelníka lepší podmínky pro život.

Ropucha krátkonohá je nejmenší a nejvzácnější ze tří druhů ropuch žijících na území České republiky. Patří v republice mezi nejohroženější obojživelníky a až do nedávna byl jeho výskyt znám pouze v Čechách, než se ho podařilo objevit v Krnově a později také ve staré pískovně nedaleko Osoblahy.

Ropucha krátkonohá je silně vázaná právě na pionýrské biotopy se spoře zarostlou půdou a s opakovaně se tvořícími periodickými tůňkami a kalužemi, kterých je však nedostatek. Proto osídluje hlavně člověkem ovlivněná stanoviště, jako jsou pískovny, lomy a různé těžební oblasti nebo vojenská cvičiště. Na okraji Krnova žije ropucha v místě bývalé pískovny, kde se však nyní nachází naplněná a uzavřená skládka stavebního odpadu. Původní pískovna je kompletně zasypaná a v okolí se postupně rozrůstají náletové dřeviny.

,,Na skládce u Krnova se ropuchy pravděpodobně rozmnožovaly v kalužích, které zde vznikaly po pojezdu těžké mechanizace. Po jejím uzavření se však kaluže tvořily minimálně, plocha začínala zarůstat vegetací a ropuchám hrozilo, že zde brzy po objevení vyhynou,“ uvedl člen herpetologické společnosti Filip Šiffner. Aby se to nestalo, krnovský městský úřad část bývalé skládky vloni na pět let vyhlásil přechodně chráněnou plochou.

Začátkem listopadu už zde pod záštitou Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Českého svazu ochránců přírody vzniklo deset různorodých mělkých tůní pro rozmnožování, byl stržen travní drn a navršeny hromady zeminy i kamenů jako možného úkrytu a zimoviště.

Ropucha krátkonohá však není jedinou vzácnou obyvatelkou této lokality. Vyskytují se zde i další vzácné druhy, jako jsou silně ohrožená žába blatnice skvrnitá nebo evropsky významná kuňka žlutobřichá, také zde žijí ropuchy obecná a zelená. Z plazů se zde nachází například užovky hladká a obojková, slepýš kolchický nebo kriticky ohrožená zmije obecná.

,,Skládka je tak mimo jiné jednou z nejvýznamnějších herpetologických lokalit na severní Moravě a ve Slezsku, co se počtu druhů týče,“ dodal Šiffner.

Čtěte také:

Zdroj: ČTk.

Předchozí článekMateřský pud překonal ten lovecký. Lvice se ujala mláděte pakoně
Další článekV Doubravníku žijí nejstarší manželé v Česku: Vlastě a Stanislavovi je dohromady 202 let!

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno