Češi opět ukázali světu, že jsou jedničky. Tentokrát v designu. Světovou designovou soutěž Red Dot Award letos ovládlo několik českých firem. Bodovaly například brýle pro virtuální realitu, zdravotnické pomůcky, autovestavba, lyže i protihluková stěna. Ocenění potvrzuje, že Češi celosvětově patří mezi národy s vytříbeným citem pro design.

Brýle pro virtuální realitu: Firma VRgineers.

Brýle pro virtuální realitu XTAL jsou kromě svého designu ceněny i pro to, jak realisticky zobrazují virtuální prostor. Obraz, který může být v kvalitě 8K, je prý jen stěží rozeznatelný od skutečného světa. Český výrobek proto používají jak v americké vesmírné agentuře NASA, tak v závodní stáji McLaren či v americkém letectvu. Autoři se ale kromě funkčnosti soustředili i na design, který se inspiroval krystalem, a právě díky tomu ocenění získali.

Foto: VRgineers

Kotníková ortéza pro děti: Firma Invent Medical.

Takzvané designové Oscary putují i do rukou původem ostravského zdravotnického startupu Invent Medical. Ten se zaměřuje na výrobu různých ortotických a protetických pomůcek pro zraněné pacienty nebo lidi s trvalými pohybovými potížemi.

Na rozdíl od většiny podobných výrobců ovšem kombinuje funkčnost s atraktivním designem, aby dokázal, že i obyčejné zdravotnické doplňky, které veřejnost zpravidla bere jako „nutné zlo“, mohou vypadat dobře a v rámci možností doplňovat styl oblékání. To vše navíc s použitím 3D tiskárny coby hlavního výrobního zařízení.

Foto: Invent medical

Letos na Red Dot Award prezentoval Invent Medical ochrannou masku pro profesionální atlety (Raptor) a kotníkovou ortézu na míru (Piro), která pomáhá dětem po dětské mozkové obrně. U nich tvůrci kladli důraz nejen na decentní vzhled, ale také nižší hmotnost oproti tradičním verzím, snadnou manipulovatelnost a optimální prodyšnost.

Foto: Invent medical

Společnost mmcité má dceřinou společnost Egoé. Ta se specializuje na venkovní nábytek, lyže a také na obytnou vestavbu, kterou člověk může jednoduše připevnit do svého auta. A právě ta je dalším českým výrobkem, který získal ocenění Red Dot.

„Oscara“ za nejlepší design dostalo Egoé nakonec i za české lyže.

Čtěte také:

Zdroj: CzechCrunch

Předchozí článekRekord! Češi jsou báječní, v březnu darovali 19 miliónů korun neziskovým organizacím.
Další článekDalší radost. Pohotovost v Bergamu je po dvou měsících prázdná, nejpostiženější oblast pookřála

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno