Spolek Stop sečení srnčat loni zachránil čtyři sta mláďat díky dronům s termokamerou. Dalších 80 pak objevili dobrovolníci při procházení luk. Informuje o tom server Ekolist. Spolek se snaží zachraňovat zvířata, která se před zemědělskými stroji schovávají ve vysokých travách. Spolupracuje i s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE), kde se ovládání bezpilotních letadel některé obory přímo věnují.

„Oslovujeme a hledáme piloty, abychom měli více sil do terénu, protože práce s termokamerou je v něm stěžejní. I proto je pro nás spolupráce s VŠTE a jejími studenty důležitá,“ řekla podle agentury ČTK koordinátorka spolku Stop sečení srnčat Pavla Benettová.

Bezpilotním leteckým prostředkům se na VŠTE věnují na Katedře dopravy a logistiky a Katedře stavebnictví. Škola má i moderní dron DJI Mavic 3T s termokamerou, který pořídila v rámci Národního plánu obnovy. Zařízení podle Patrika Grosse, vědeckého asistenta Katedry dopravy a logistiky, dokáže určit polohu hledaného objektu na úroveň desítek centimetrů. „Jde v podstatě o velice přesnou GPS stanici,“ doplnil.

Českobudějovický spolek Stop sečení srnčat spolupracuje s dalšími 30 honitbami v jižních Čechách. „Zároveň se velmi posunula jednání s ministerstvem zemědělství, která snad již příští rok přinesou jasné výsledky pro preventivní akce na ochranu zvěře v terénu,“ doplnila Pavla Benettová podle severu Budějcká drbna.

Spolek drony s termokamerou loni využil u 150 výjezdů, během kterých nalétaly více jak tisíc hodin. Sám vlastní čtyři drony, nyní se chystá koupit další s pokročilejší termovizí.

Podle odhadů spolku zahyne při sečení luk okolo 60 tisíc mláďat. O svých akcích Stop sečení srnčat informuje na oficiálních webových stránkách, kde se také koordinují dobrovolníci z celé republiky.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekVojenské lesy loni vybudovaly v Brdech dalších 16 malých vodních ploch
Další článekHrdina pražského maratonu. Trať už pomalu uklízeli, ale poslední závodník Josef (76) to na trati nevzdal

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno