S informací jako první přišel server Novinky.cz. Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček dnes představil návod na improvizovanou ochranu pro pracovníky v první linii, pro zdravotníky a záchranáře. Poskytne ochranu celému obličeji, účinnost má mít více než 99 procent.

„Tato maska je něco jiného než náš ve 3D tisknutý respirátor. Poskytuje ochranu ještě na vyšší úrovni, protože je celoobličejová. Jen filtr uvnitř je stejný jako u dříve představeného respirátoru, který lze označit za tzv. polomasku,” sdělila Novinkám kancléřka ČVUT Lucie Orgoníková.

Je to upravený šnorchl.

Celoobličejová ochrana je podle ČVUT určena všem, kteří jsou v takzvané první linii a nemohou se prozatím dostat k plně funkční FFP3 ochranné pomůcce a štítu. Jde nejen o zdravotníky, lékárníky, ale i pracovníky obchodů, kteří jsou v kontaktu s velkým počtem lidí. „Již dnes jsme předali deset masek pražským sanitářům,” uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček na tiskové konferenci a dodal, že se zařízením už pracuje např. FN Motol.

„Tímto návodem se pokoušíme řešit krizovou situaci a měl by být chápán jako návod k dosažení maximální možné osobní bezpečnosti při konstrukci vlastního improvizovaného filtru a štítu,” poznamenal Petráček.

Dále uvedl, že nemůže garantovat ani nést odpovědnost za problémy způsobené použitím svépomocí zkonstruovaného filtru. „Jsme ale přesvědčeni, že tento návod může pomoci nalézt dočasné řešení, které se snaží snížit riziko vaší infekce. Prosíme, chápejte to tak a řiďte se při konstrukci vlastním experimentálním citem a zdravým rozumem. Pobyt v prototypech je možná nepohodlný, ale je to maximum pohodlí, které v dané chvíli existuje,” dodal.

Foto: ČVUT.

Takto upravené masky nyní začíná ČVUT produkovat v množství cca 2200 kusů, které se distribuují na kritická místa. Příští týden už má škola mít k dispozici 10 tisíc kusů.

Návod na improvizovanou masku je zde: https://aktualne.cvut.cz/sites/aktualne/files/content/af507fe7-e63c-4605-8d6b-27a3724f6e40/cs/20200324-navodu.pdf

Čtěte také:

Zdroj: Novinky. Úvodní foto: ČVUT.

Předchozí článekKriticky ohrožený: Ostravská ZOO po 10 letech přivítala na světě malého šimpanze.
Další článekKambodžské sestry (98, 101 let) se setkaly po 47 letech. Myslely si o sobě navzájem, že jsou mrtvé

2 Komentáře

  1. Dobrý den, v odkazu je graf závislosti účinnosti filtru na velikosti částic, kde se zvětšujícími se viry klesá účinnost – nemělo by to být opačně?Přece čím větší aerosol tím víc procent úspěšnosti a naopak ne? Díky za odpověď.
    Marek

    • Dobrý večer,
      mockrát Vám děkuji za komentář. Zkusím kontaktovat ČVUT, která graf vypracovala a dám vám vědět. Váš komentář zní samozřejmě logicky:)
      Mějte krásný večer,
      Monika

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno