Už počtvrté přišla o své dlouhé vlasy devítiletá Róza Kloknerová z Jihlavy. Její vlásky poslouží k výrobě paruk pro lidi, kteří o svoje vlasy přišli kvůli nemoci. V minulých dnech se navíc Róza zařadila mezi rekordmany.

„Rózinka je nejmladší čtyřnásobná dárkyně vlasů pro potřeby onkologických pacientů,“ potvrdil po odborném ustřižení zhruba třicet centimetrů dlouhého culíku Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.

Malá slečna si vybavuje i první stříhání ve svých čtyřech letech. „Objednala mě na to sestra,“ ví s jistotou. Nešlo přitom o sourozenecký komplot – věc se řešila v rámci celé rodiny. Aktivní holčičce vlásky překážely při sportování. „Bylo nám ale líto ty krásné vlasy jen tak ustřihnout a hodit do koše,“ doplnila maminka dívky.

V té době narazili na kadeřnici Šárku Křížovou, která spolupracuje s Nadačním fondem Grácie. Ten od roku 2017 pomáhá ženám a dětem, které v důsledku nemoci či úrazu přišly o vlasy. „Sbíráme vlasy od dárců a zajišťujeme klientům paruky zdarma,“ shrnula ředitelka fondu Eva Růžičková. A právě ta si letos u kadeřnice Šárky Křížové vyzvedla vlasy od 107 ochotných dárců.

Podle Evy Růžičkové se během pěti let existence fondu podařilo vyrobit 78 paruk, z nichž některé dokonce pomohly více lidem. „Třeba u alopecie se opakovaně stalo, že paruka slečně srovnala psychiku a vlasy jí začaly znovu růst. To je pak obrovská odměna,“ zmínila ředitelka nadačního fondu.

„V darování budu pokračovat,“ řekla s přesvědčením Rózinka. Už od prvního stříhání totiž ví, že její vlasy pomáhají, a to ji těší. Že při tom přichází o ozdobu, ji prý zas tak nemrzí – i když se jako předpisová parádnice češe ráda, dlouhé vlasy jsou při její zálibě v pohybu nepraktické. A stejně za chvíli zase narostou.

Foto: Jaroslav Loskot, ČTK.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK, Novinky.

Předchozí článekNa střeše pražského Kongresového centra vzniká solární elektrárna, ušetří miliony korun ročně
Další článekNa ostrově Svaté Heleny slaví nejstarší želva na světě 190. narozeniny

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno